• Fri frakt över 249 kr
  • •
  • Snabba leveranser
  • •
  • Billiga böcker
Kundservice

Du är på sajten för privatpersoner.

Företag, bibliotek eller offentlig verksamhet?

Du handlar på classic.bokus.com, där alla dina funktioner finns intakta.
Till classic.bokus.com
Bokus logotyp. Gå till startsidan.
  • Erbjudanden
  • Nyheter
  • Student
  • Topplistor
  • Barn & ungdom
  • Bokus Play
  • E-böcker
  • Pocketböcker
  • Spel & pussel

10% rabatt på allt med kod: NYSTART10 →

Sidfot

Mina sidor

    Hjälp

    • Kundservice
    • Vanliga frågor och svar
    • Frakt och leverans
    • Retur vid ångerrätt
    • Reklamera vara
    • Betalning
    • Köpvillkor
    • Allmänna villkor
    • Information om webbplatsens tillgänglighet

    Om Bokus

    • Om oss
    • Pressrum
    • För studenter
    • För företag
    • För bibliotek och offentlig verksamhet
    • För leverantörer
    • Hållbarhet

    Populärt

    • Aktuella erbjudanden
    • Presentkort
    • Studentlitteratur
    • Nya böcker
    • Topplistor
    • Signerade böcker
    • Engelska böcker

    Inspiration

    • Boktips
    • BookTok
    • Populära bokserier
    • Barnbokskaraktärer
    • Populära författare
    Logotyp för Bokus
    Följ oss på Facebook (extern länk)Följ oss på Instagram (extern länk)Följ oss på YouTube (extern länk)Följ oss på TikTok (extern länk)
    bokus @ CookiesAnpassa cookiesIntegritetspolicyKöpvillkor
    Till Citymail hemsida (extern länk)Till Budbee hemsida (extern länk)Till Postnord hemsida (extern länk)Till Schenker hemsida (extern länk)Till Early Bird hemsida (extern länk)Till Walleys hemsida (extern länk)
    • 10% rabatt på allt

    Att skriva filmmanus

    AvFredrik Lindqvist

    Inbunden, Svenska, 2009

    245 kr

    . Fri frakt över 249 kr.

    Beskrivning

    ATT SKRIVA FILMMANUS vänder sig till alla som vill lära sig hur man steg för steg skriver ett manuskript så att det både uttrycker författarens personliga vision och kan möta branschens krav och därmed ha förutsättningar att ta sig fram till produktion.

    Särskilt betonade moment, jämfört även med motsvarande engelsk litteratur, är hur man utvecklar levande och trovärdiga rollfigurer, hur man skriver dialog och även hur man gestaltar berättelsens idémässiga innehåll. Resonemangen är illustrerade med talrika exempel från kända filmer.

    Boken är tänkt att fungera som kurslitteratur i film- och mediakurser på olika nivåer och ska även kunna ge en bakgrund till lärare som arbetar med film eller filmanalys i undervisningen. ATT SKRIVA FILMMANUS ska på så sätt inte bara ge lust och inspiration till den som själv skriver, utan också erbjuda en inblick bakom kulisserna till filmentusiaster och yrkesmänniskor av olika slag som vill ha fördjupade insikter i filmberättande.

    I boken kombinerar författaren sina erfarenheter av både undervisning och filmskrivande. Fredrik Lindqvist har under många år arbetat med vuxenutbildning i olika former, bland annat som mediakursföreståndare på folkhögskola. När det gäller film har han varit inblandad som medförfattare och/eller dramaturg i manus till bl.a. VINGAR AV GLAS, CAPRICCIOSA och POPULÄRMUSIK FRÅN VITTULA, samt skrivit manuset till långfilmen KÄRRINGEN DÄRNERE. I hans filmutbildning ingår kurser i dramatiskt skrivande på bl.a. Dramatiska Institutet, Skrivarakademin och Biskops Arnö.

    Fredrik Lindqvist medverkar som fast resurs på Manuspiloterna, en ettårig heltidsutbildning i att skriva för film, samt som manuslärare på Kulturamas Filmlinje i Stockholm.

    Produktinformation

    • Utgivningsdatum:2009-09-16
    • Mått:140 x 216 x 28 mm
    • Vikt:530 g
    • Format:Inbunden
    • Språk:Svenska
    • Antal sidor:276
    • Upplaga:1
    • Förlag:adastra media
    • Medarbetare:Stina Jonsson
    • ISBN:9789197831505

    Ingår i kampanjer

    10% rabatt på allt

    Betyg & recensioner

    4.8/5