Ninnis affär

AvHelene Kolseth

Häftad, Svenska, 2018

Del 1 i serien Stickis-trilogin

160 kr

Beställningsvara. Skickas inom 5-8 vardagar. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

Yvonne har ännu inte fyllt 55 och funderar vad hon vill göra med sitt liv. Ska hon behålla tryckeriet hon fått i arv och arbetat på tillsammans med maken Artur? Och vad var det egentligen han försökte säga när han dog mitt i en mening? Vem är personen på fotografiet i hans privata gömmor?

Ett impulsivt beslut förändrar allt för Yvonne. Plötsligt står hon som ägare till Ninnis Handarbete & Design, men förändringarna tar inte slut där. När hon ska hälsa på sin dotter i Vietnam träffar hon människor som tar henne vidare på äventyr och ger henne en oväntad ledtråd till makens förflutna.

Vi får också stifta bekantskap med Yvonnes vänner i stick- & syjuntan, speciellt Lilian som är några år yngre och mår sämre och sämre i sitt äktenskap. Och Ninnis affär, vad kommer den att betyda för dem båda?

Det här är första delen i Stickis-trilogin. Om mogna kvinnor, drömmar och hemligheter. Både på allvar och med humor.

Produktinformation

Utforska kategorier

Betyg & recensioner

5/5
Hoppa över listan

Mer från samma författare

Hoppa över listan

Mer från samma serie

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

  • -30%
Del 2

Intrig i Amalfi

Anders de la Motte, Anette de la Motte

Pocket

69 kr99 kr

  • 4 för 3
Del 1

Klanen

Pascal Engman

Pocket

89 kr