Bokus
Jessica Storbjörk - Alicia & Elixiret, Häftad

Häftad, Svenska, 2016

Alicia & Elixiret

Av Jessica Storbjörk

206 kr

Beställningsvara. Skickas inom 5-8 vardagar. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning
Alicia drömmer sanndrömmar. Det har hon gjort sedan hon var barn men den senaste tiden har drömmarna blivit annorlunda. De innehåller vampyrer och mycket ondska. En dag dyker Gabriel upp i hennes liv och förklarar att hon är en vampyrjägare och att han hade uppgiften att träna upp henne. Alicia tar honom inte på allvar. Inte förrän det börjar dyka upp vampyrer som attackerar henne och försöker döda henne. I drömmarna dyker också en ond vampyr upp som sedan visar sig vara Cain och den som dödat hennes pappa. Cain kan vistas i dagsljus efter att han fått i sig ett speciellt elixir som gör att vampyrer tål solen. Nu är han tillbaka för att döda Alicia och för att få tag i det andra elixiret som gör att medlet han fått i sig slutar verka. I drömmarna träder ytterligare en vampyr fram- Liam. Han och Alicia dras till varandra trots att de borde vara fiender. I kampen mot Cain måste de till sist kämpa sida vid sida. Under tiden får också Alicia fler övernaturliga förmågor. En av dem visar sig vara så förödande att den kan vara dödlig både för sin omgivning och sig själv. Om hon inte lär sig att bemästra den.
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2016-12-30
  • Mått: 135 x 210 x 9 mm
  • Vikt: 230 g
  • Ålder: 12-15
  • Format: Häftad
  • Språk: Svenska
  • Läsålder: 12-15
  • Serie: Alicia
  • Antal sidor: 152
  • Förlag: Viola Bokförlag
  • Illustratör: Mattias Fahlberg
  • ISBN: 9789198276015
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

2 recensioner, genomsnitt 4/5

  1. 5/5 PH

    Perfekt för barn som vill att det ska hända något hela tiden. Lätt att komma in i och ta sig vidare i :)

  2. 3/5 Villivonkansbooks

    Alicia drömmer på nätterna om vampyrer och ondska. En dag när hon är och tränar dyker Gabriel upp. Han säger att Alicia är vampyrjägare och att han ska träna henne.
    Redan från början händer det mycket i boken. Den är händelserik rakt igenom och den går fort att läsa. Tror den tilltalar ungdomar mycket i både språk och handling. Det är en positiv upplevelse att läsa den, det enda jag kunde önska är lite mer "utfyllnad" mellan all action. Nu händer allt så fort och direkt.