Bokus
Eva Eriksson Klang - Hemligheter mellan dig och mig, E-bok

E-bok, Svenska

Hemligheter mellan dig och mig

Av Eva Eriksson Klang

79 kr

Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Beskrivning
Något hemskt har hänt 13-åriga Emma. Vi går tillbaka sju månader och får, genom dagboken, följa hennes liv under årskurs 7. Baksidestext: Emma vandrar i natten, håller teddybjörnen Freddy tätt intill. När hon ser järnvägsspåret, vänder hon och springer. Hon vill ju leva!I snön långt bort från spåret lägger hon sig som en stjärna och ser upp mot andra stjärnor. Den starkast lysande blinkar till henne. ”Freddy, ser du stjärnan? Det är nog morfar, min skyddsängel.” En tanke landar i hennes huvud: Morfar vill att jag ska be om hjälp. Men då måste jag berätta om det hemska. För vem? Kan någon hjälpa? Dagboken från årskurs sju visar hur allt börjar: Emma är förväntansfull när hon flyttar till stan och ny skola. Men det visar sig ta tid att få en riktig vän, någon man kan berätta allt för. Då är det tur att dagboken finns. En dag skriver hon något alldeles extra hemligt i dagboken …
Produktinformation
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 138
  • Filformat: EPUB
  • Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
  • ISBN: 9789198714616
  • Förlag: Firma Eva E Klang
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

1 recensioner, genomsnitt 4/5

  1. 4/5 Eva S

    Boken "Hemligheter.....börjar trevande men växer under hand.
    Långsamt fördjupas bilden av en ensam, längtande och lite lillgammal flicka vars hemförhållanden knakar. Inget är länge stabilt och tryggt.
    Det är inget totalt katastrof utan en ganska vanlig familjeproblematik som många barn kan känna igen sig i.

    I bisatser smyger sig otryggheten fram....." I alla fall hade vi en fin kväll. Ovanlig typ." På ett annat ställe om mamman..."Hon drack bara två glas vin."
    Den okände pojkvännen på nätet blir till att börja med en förälskelse och tröst för flickan.
    Men sedan förändrar författaren skickligt stämningen och en obehaglig känsla smyger sig på att något är fel i deras kontakt.
    Den unga Emma gestaltas väl i sitt pendlande mellan barn och förståndigt vuxenblivande. Men barnets känslomässiga behov parat med rädsla får henne att fångas in i groomarens skickligt snärjande nät.
    Slutet blir tack och lov bra.

    I "Hemligheter.... "visar författaren att hon besitter stor kunskap inom området. Det är en välskriven bok om grooming, ett viktigt ämne i det fördolda.
    Förutom att det är en bok för alla unga och deras föräldrar så kan den användas i klassrummet, kollegiet och på föräldramötet.
    Till sist, boken är mycket tydlig i att det aldrig är barnets fel, all skuld ligger hos den hänsynslöse groomaren.

    Eva Sintring
    leg. psykoterapeut