Häftad, Svenska, 2023
Kan man få en jävla like?
221 kr
Skickas tisdag 27/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Kan man få en jävla like? är en satirisk pärla som blandar det bästa av feelgood med en vass blick på samtiden.
Möt Molly, en förvirrad kvinna mitt i Stockholms lyx och flärd. Hon har allt utom det som verkligen räknas äkta glädje. Mollys desperata jakt på likes och följare tar henne på en hysterisk resa genom befruktningsförsök, detox-dieter och ett tappert försök att älska tofu. Bakom den flashiga fasaden kämpar Molly med en stor sorg och ett komplicerat förhållande till sin mamma.
När åttiofemåriga bloggaren Märta Ferrari kliver in i Mollys liv, vänds allt upp och ner. Tillsammans utforskar de den absurda världen av sociala medier över varmkorv och förmiddagssherry, och Molly finner något hon inte haft på länge en sann vänskap och skratt som botar själen.
Kan man få en jävla like? är en vass och humoristisk roman som speglar vår statusuppdaterande samtid där jakten på likes ofta överträffar verkliga upplevelser. Följ med på Mollys resa mot drömmar och självinsikt, kryddad med en dos ironi som garanterat får dig att skratta högt.
Malena Sundström, som själv jobbar med sociala medier, bjuder läsarna på ett friskt andetag i den digitala ångestens era. Kan man få en jävla like? är hennes debutroman.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2023-11-17
- Mått: 134 x 210 x 20 mm
- Vikt: 376 g
- Format: Häftad
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 310
- Upplaga: 1
- Förlag: Storify Publishing AB
- ISBN: 9789198849998
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
12 recensioner, genomsnitt 4.8/5
- 5/5 Linnéa
En bok som beskriver dagens samhälle på ett mycket bra sätt. Vi få följa Molly som tror sig har det perfekta livet men som i själva verket kämpa med ett komplicerat förhållande till sin mamma, graviditetsönskan och en pojkvän som kanske är bättre på pappret än i verkliga livet.
Denna bok är humoristisk, fantastisk skriven med glimten i ögat och härliga gestaltningar 🙂 Märta Ferrari är en oväntad men härlig person som dyker upp i Mollys liv. Hon är en härlig filur som gör det hon känner för. - 4/5 Marias
3,5/5
Molly har flyttat från Lilla Edet till Stockholm för att jobba med marknadsföring. Egentligen borde hon vara nöjd med livet, för utåt sett ser det ut som att hon har det som behövs, men hon är inte lycklig. Det känns som att alla andra har det som räknas; alla likes, den perfekta familjen, medan hon själv har en mamma som inte kan hålla koll på pengar och bara ber Molly om hjälp hela tiden, fertilitetsproblem och problem att hålla sig flytande på jobbet. Så kommer möjligheten att hjälpa till att marknadsföra ett gym som ska öppna och Molly får, tack vare sina kontakter med influencern Johanna, uppdraget. Tillsammans med den osannolika bloggaren, 85-åriga Märta, ska de nämligen springa ett roligt lopp för att marknadsföra det hela. Men det går inte alls som Molly vill, eller har tänkt sig och snart har hon börjat nästla in sig i ett nät av lögner och jakt på likes.
Kan man få en jävla like? är en samtida roman full av humor som speglar hur fixerade vi som samhälle är vid sociala medier och det perfekta livet, så till den milda grad att vi inte tänker på hur fejkad den alternativa verkligheten som finns online faktiskt kan vara. Och det är Mollys största problem. För henne känns det som att hon är den enda i världen som har problem, och att hon därför måste lösa allt på egen hand. Det spelar ingen roll om det är att hjälpa andra, det är ju bara något som är tillfälligt för dem. Mollys problem är permanenta.
Malena Sundström har i sin debutroman lyckats med att måla upp karaktärerna på ett bra sätt och även om jag i många fall faktiskt vill skaka om Molly och få henne att inse vad hon håller på med, så är det också en stor styrka med den här boken. Man känner med, för och emot Molly och även de andra karaktärerna. En klar favorit hos mig är såklart Märta, men så brukar jag också vara väldigt förtjust i lite äldre krutgummor i böcker.
Språket är bra och känns både tillgängligt och nära. Bokens 310 sidor är uppdelade på 58 kapitel så det är korta, koncisa kapitel som går fort att läsa. Det är en lättläst bok där sidorna bara sveper förbi. - 5/5 Elin
Den här boken berörde mig för den har så många bottnar! Det är en av de absolut roligaste böckerna jag läst i mitt liv men den har samtidigt ett djup genom att den belyser ämnen som sällan syns i sociala medier. Mollys relation till sin mamma är skildrad på ett sätt som verkligen hugger tag i mig när jag läser. Dessutom är karaktärerna och miljöerna både roligt och tydligt tecknade - författaren kan konsten att välja precis rätt ord för att skapa skarpa bilder hos läsaren!
- 5/5 Monica
Bästa boken jag läst på länge. En vass berättelse där författaren på ett humoristiskt sätt skildrar hetsen efter nya likes i den digitala ångestens era. Rekommenderas varmt.
- 5/5 Elisabet
Molly försöker leva upp till ytliga värden, samtidigt som hon har rejält med bekymmer. Den icke-fungerade mamman med ekonomin som ställer till det och så graviditetsönskan. Det är svårt att släppa boken, den är fängslande och ofta riktigt rolig. Alltså Märta Ferrari :) Nu vill jag läsa mer av författaren!!