Bokus
Tove Jansson - Kometen kommer, E-bok

E-bok, Svenska, 2019

Kometen kommer

Av Tove Jansson

149 kr

Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Fler format och utgåvor

Beskrivning
En dag upptäcker muminfamiljen ett märkligt sken på himlen. Bisamråttan börjar orda om jordens undergång, och alla knytt och skrutt packar ihop sitt bohag och flyg. Men Mumin och hans vänner beger sig rakt mot faran och äventyret.
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2019-04-15
  • Språk: Svenska
  • Filformat: EPUB
  • Filstorlek: 9,7 MB
  • Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
  • ISBN: 9789523331587
  • Förlag: Förlaget M
  • Ålder: 6-9
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

31 recensioner, genomsnitt 4.8/5

  1. 5/5 Natta

    Man upplever de här böckerna på ett lite annat sätt som vuxen, från ett annat perspektiv. De är fortfarande spännande, lite surrealistiska och så vackra, men nu noterar jag humorn som Tove har vävt in i dem. Mark Levengood läser dem perfekt!

  2. 5/5 Morpheus

    Den första av de längre Muminböckerna, Kometen Kommer, är klart den actiontätaste och äventyrligaste av alla böckerna. Oddsen är höga då en Komet är på väg mot jorden och det är upp till Mumin och hans vänner att resa den farliga vägen genom Ensliga bergen till Observatoriet, för att där ta reda på vad som händer och vad de kan göra åt saken.
    Det är också här vi första gången får träffa Snusmumriken och Snorkfröken som gör Mumin och Sniff sällskap på en farofylld färd med vidunderliga djur och växter, farliga vattenströmmar och ett landskaps som blir allt farligare ju närmare kometen kommer.
    Det är spännande och händelserikt, men här finns också de filosofiska och humoristiska bitarna som höjer Muminböckerna till en högre nivå.

    Mark Levengood är inläsare, och han lyckas bra fånga de olika karaktärernas röster, den varma och kvicka humorn och de lugnare, mer filosofiska stunderna. Dock hade han kunnat ta i mer under bokens actiontätare bitar. Har lyssnat på de andra delarna i serien och där passar Marks lugna röst perfekt för de mer eftertänksamma böckerna, men i den här första, som är den mest äventyrliga, är han lite off på sina ställen.
    Inte nog för att dra ner betyget dock.
    Fortfarande en av mina favoriter bland Muminböckerna, även i ljudboksversionen.

  3. 5/5 Anonym Verifierat köp
  4. 5/5 LillaRey Verifierat köp
  5. 5/5 Noah