• Fri frakt över 249 kr
  • •
  • Snabba leveranser
  • •
  • Billiga böcker
Kundservice

Du är på sajten för privatpersoner.

Företag, bibliotek eller offentlig verksamhet?

Du handlar på classic.bokus.com, där alla dina funktioner finns intakta.
Till classic.bokus.com
Bokus logotyp. Gå till startsidan.
  • Erbjudanden
  • Nyheter
  • Student
  • Topplistor
  • Barn & ungdom
  • Bokus Play
  • E-böcker
  • Pocketböcker
  • Spel & pussel

10% rabatt på allt med kod: NYSTART10 →

Sidfot

Mina sidor

    Hjälp

    • Kundservice
    • Vanliga frågor och svar
    • Frakt och leverans
    • Retur vid ångerrätt
    • Reklamera vara
    • Betalning
    • Köpvillkor
    • Allmänna villkor
    • Information om webbplatsens tillgänglighet

    Om Bokus

    • Om oss
    • Pressrum
    • För studenter
    • För företag
    • För bibliotek och offentlig verksamhet
    • För leverantörer
    • Hållbarhet

    Populärt

    • Aktuella erbjudanden
    • Presentkort
    • Studentlitteratur
    • Nya böcker
    • Topplistor
    • Signerade böcker
    • Engelska böcker

    Inspiration

    • Boktips
    • BookTok
    • Populära bokserier
    • Barnbokskaraktärer
    • Populära författare
    Logotyp för Bokus
    Följ oss på Facebook (extern länk)Följ oss på Instagram (extern länk)Följ oss på YouTube (extern länk)Följ oss på TikTok (extern länk)
    bokus @ CookiesAnpassa cookiesIntegritetspolicyKöpvillkor
    Till Citymail hemsida (extern länk)Till Budbee hemsida (extern länk)Till Postnord hemsida (extern länk)Till Schenker hemsida (extern länk)Till Early Bird hemsida (extern länk)Till Walleys hemsida (extern länk)

    Maailma koronan jälkeen

    AvVesa Kanniainen,Mikko Heikka

    E-bok
    Finska, 2021

    169 kr

    Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

    Beskrivning

    Herättävää keskustelua maailman tilasta ja koronan jälkeisestä ajasta

    Taloustieteilijä ja piispa pohtivat ihmiskunnan tulevaisuutta perinteisiä ajatusmalleja ravistelevassa kirjeenvaihdossa.
    Koronaviruksen aiheuttama pandemia muutti nopeasti elämän ja arjen kaikkialla maailmassa. Palaako maailma entiselleen, vai jäävätkö muutokset pysyviksi?
    Korona-aika on valaissut jo nyt niitä lukuisia tuhoisia kehityspiirteitä, joihin ihmiskunnan olisi aikoja sitten pitänyt puuttua korjaavin toimenpitein. Markkinatalouden ongelmat ovat käyneet ilmeisiksi, kun ihmisen ahneus on johtanut luonnon tuhoutumiseen. Luonto on ollut tähän asti talouden raaka-aineiden varasto ja kaatopaikka, mutta tämä tie on johtanut umpikujaan.
    Myös globalisaatio on joutunut kriisiin. Ja sitä juuri tarvittaisiin, kun yritetään ratkoa mm. ilmastokriisiä ja muita koko maailmaa koskevia ongelmia.
    Kirjeenvaihto rakentaa polkuja tulevaisuuteen havaittujen uhkien ja mahdollisuuksien pohjalta. Yhtäältä pohditaan, miten vahvistettaisiin olemassa olevaa hyvän kierrettä. Toisaalta arvioidaan, mitä aivan uutta ja poikkeuksellista voidaan löytää matkalla koronan jälkeiseen aikaan.


    Mikko Heikka on emerituspiispa, joka toimi Espoon hiippakunnan ensimmäisenä piispana 2004-2012. Heikka on toiminut kirjallisuuskriitikkona ja esseistinä mm. Helsingin Sanomissa, Uudessa Suomessa ja Suomen Kuvalehdessä. Aiemmin hän on julkaissut mm. esseekokoelman Paratiisi ajattelee meissä ja Kapitalismi, kristinuskon musta joutsen ja Vapaina ja tasavertaisina. Ihmisoikeudet uskontojen näkökulmasta.

    Vesa Kanniainen on Helsingin yliopiston kansantaloustieteen emeritusprofessori. Hän on toiminut myös vierailevana tutkijana Lontoon LSE:ssä (London School of Economics) ja vierailevana apulaisprofessorina Brownin yliopistossa sekä Washingtonin valtionyliopistossa. Kanniainen on ollut toimittamassa seitsemää oikeustaloustieteen kirjaa yhdessä professori Kalle Määtän kanssa.

    Produktinformation

    • Utgivningsdatum:2021-01-15
    • Språk:Finska
    • Filformat:EPUB
    • Kopieringsskydd:VATTENMÄRKNING
    • Förlag:Minerva kustannus