Askungestoet

AvHanna Salmi,Arna Tuuli

E-bok
Svenska, 2013

71 kr

Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Beskrivning

Askungestoet är första delen i en ny hästbokserie.

De ridande syskonen Anna och Emilia måste flytta med sina föräldrar från Helsingfors till en liten kyrkby i Mellersta Finland och lämna kvar sin älskade skötponny Bruno. De blir mobbade i den nya skolan och det finns inte ens en ordentlig ridskola på orten.

Precis när tjejerna tycker att livet blivit helt outhärdligt, hittar de hästkliniken som drivs av den märkliga ryska veterinären Olga. Olga är en före detta jockey och i hennes stall finns det underbart vackra arabiska fullblodsstoet Shaaga, som ska föla under våren.

Tjejerna börjar hjälpa Olga och den stränga stallarbetaren Joonas på kliniken. Samtidigt blir de nyfikna på en hemlighetsfull svartklädd kille i sin skola. Så börjar ett spännande äventyr, där också Olgas förra man Rauno spelar en roll.

Bokens författarpar är en mor och dotter som skriver under pseudonymerna Arna Tuuli och Hanna Salmi. Hanna Salmi har över 30 års erfarenhet av hästar och driver numera ett eget ridstall. Hon har tidigare arbetat som forskare på veterinärmedicinska fakulteten vid Helsingfors universitet. Boken innehåller förutom den spännande handlingen också mycket fakta om hästar och deras skötsel.

Produktinformation

Hoppa över listan

Mer från samma författare

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

  • -19%

Ultravåld

Tone Schunnesson

Inbunden, 2026

4,6 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(5)

209 kr259 kr

  • -23%

Kött

David Szalay

Inbunden, 2026

4,5 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(15)

199 kr259 kr

  • 4 för 3
Del 2

Skördebarn

Hans Rosenfeldt

Pocket, 2026

99 kr