Acta Academiae Regiae scientiarum Upsaliensis - Böcker
Visar alla böcker i serien Acta Academiae Regiae scientiarum Upsaliensis. Handla med fri frakt och snabb leverans.
8 produkter
8 produkter
Vetenskapsmannen i samhället
Häftad, Svenska, 1977
99 kr
Skickas inom 5-8 vardagar
131 kr
Skickas inom 5-8 vardagar
162 kr
Skickas inom 5-8 vardagar
Facts and findings on personal names
Häftad, Engelska, 2012
220 kr
Skickas inom 5-8 vardagar
190 kr
Skickas inom 5-8 vardagar
190 kr
Skickas inom 5-8 vardagar
Tredjedag påsk 1677 höll den värmländska studenten Erland Hofsten (1651-1717) en svensk versoration om Kristi lidanden. Talet hölls för hans landsmän i Uppsala, och är ett tidigt exempel på svenskspråkig diktning i akademiska sammanhang. "Ett Rimm" ger också inblick i hur 1600-talets studentnationer fann sin form och blev lärda och litterära miljöer där studenterna själva organiserade sin verksamhet. I utgåvans inledning presenteras författaren, och dikten beskrivs som en del i stormaktstidens uppblomstrande litterära kultur. Litteratur skapades inte bara av estetiska skäl, utan också av politiska och religiösa. Och då som nu ville författaren visa sin konstfärdighet och få en stund på scenen. Genom Hofstens dikt möter läsaren den trevande vältalighetskultur där den svenska diktningen upplevde sina tonår. Diktarens litterära förmåga var kanhända måttlig, men över århundrandena kan man fortfarande uppfatta hans unga ambition att imponera på kamraterna och samtidigt bidra till en svenskspråkig litteratur.
Benjamin Constant och den liberale Napoleon : de hundra dagarnas konstitution och Constants kommentar
Häftad, Svenska, 2016
239 kr
Skickas inom 5-8 vardagar
Hundra dagar - så länge varade Napoleons välde när han på våren 1815 överraskande lämnat ön Elba, som stormakterna tilldelat honom ett år tidigare, och med en liten men ständigt växande armé intagit Paris och större delen av sitt forna kejsardöme. "De hundra dagarna" - les cent-jours - är en välkänd historisk episod. Mindre bekant är att Napoleon med bistånd av den schweiziskfödde publicisten och politikern Benjamin Constant, som samma vår skarpt kritiserat kejsarens regim, hann med att utarbeta en ny och förvånande liberal författning för sitt rike, få den godkänd genom folkomröstning och högtidligen utfärda den. Den kom att vara gällande i trettioåtta dagar. Om Constant och Napoleons nya författning handlar denna bok.
I samhällets tjänst
Häftad, Svenska, 2020
294 kr
Skickas inom 5-8 vardagar
Innehåll: Förord Oloph Bexell: När teologiprofessorerna fick religionsfrihet Åke Frändberg: Vad är en rättighet? Carl Frängsmyr: Gud, Gustaf Adolf och Sveriges försvar. Fosterländska studentförbundet i 1890-talets Uppsala Satu Gröndahl: Fjäll i förvandling. Sydsamiska röster under hundra år Allan Gut: Oändligheten är inte som alla andra tal Kerstin Hulter Åsberg: Doktor Höjers undersökning av doktor Eichfuss. Ett medicinhistoriskt möte under baltutlämningen Gunnar Ingelman: Slumpen gynnar det förberedda jaget – och laget Lars-Gunnar Larsson: Märkesmän och traditioner i fenno-ugristikens historieskrivning Caroline Liberg: Svenskämnet och att göra sin stämma hörd i tidiga år Sten Lunell: Om modeller i och bortom kvantkemin Ulf Magnusson: Det där om djuren och antibiotikaresistensen Lena Marcusson: Generaldirektörer och andra myndighetschefer. Lojala genomförare eller självständiga ämbetsmän? Olle Matsson: ”A single bright-green line”. Om upptäckten av grundämnet tallium och dess användning som mordgift i fiktion och verklighet Nils Mårtensson: Hur Uppsala möjliggjorde storsatsningen på MAX IV i Lund Stefan Mähl: Martin Luthers skrifter i tysk översättning. Om språkliga och kulturella barriärer i reformationens tidevarv Stig Strömholm: Kan man vara konservativ idag?