Det stora tågäventyret - Böcker
147 kr
Skickas
En genomillustrerad deckare för mellanåldern med Agatha Christie-känsla. Bästsäljarna M. G Leonard och Sam Sedgman skriver en deckarserie där alla böcker utspelar sig på tåg i olika delar av världen.
Efter sitt äventyr på Highland Falcon får Harrison äntligen följa med sin morbror Nat på en ny resa. Den här gången åker de med tåget California Comet på den ikoniska rutten från Chicago till San Fransisco. Men USA är inte riktigt vad Harrison tänkt sig och han får snabbt hemlängtan. Och när dottern till en miljonär plötsligt försvinner från tåget befinner sig Harrison återigen mitt i ett mysterium!
147 kr
Skickas
Miljardären och tågentusiasten August Reza har bjudit in Hal och Nat på invigningen av det prisvinnande tåget Solar Express i Australien. Underbarnet Boaz har konstruerat ett hybridlokomotiv som drivs av vätgas och solenergi och nu är det dags att visa upp det för världen. Men strax efter avgång från stationen i Alice Springs inser Hal att någon har saboterat tåget, och snart inleds en hisnande kamp mot klockan. Kommer Hal kunna lista ut vem sabotören är innan katastrofen är ett faktum?
Sabotaget på Solar Express är den femte boken i den prisbelönta serien Det stora tågäventyret. Det mest fartfyllda äventyret hittills, skrivet av M.G. Leonard och Sam Sedgman och genomillustrerat av Elisa Paganelli.
147 kr
Skickas
Hal och Nat kommer äntligen till Sverige!
I den sjätte och avslutande delen i Det stora tågäventyret bär det av från Stockholm centralstation mot Narvik. Det är snart jul och Hal och Nat hoppas på att äntligen få en lugn tågresa, och att få se norrsken. Men strax efter att de lämnat Stockholm inser de att de är förföljda. När de reser in i den mörka polarnatten blir de tvungna att överlista en lönnmördare, på ett tåg där ingenting är som det först verkar.
Lönnmördaren på Norrlandsbanan är den sjätte och avslutande delen i den prisbelönta serien Det stora tågäventyret. Ett storslaget äventyr skrivet av M.G. Leonard och Sam Sedgman i sann Agatha Christie-anda. Genomillustrerat av Elisa Paganelli.
147 kr
Skickas
Harrison och morbror Nat börjar göra ett sig ett namn inom tågvärlden. När de får brev från en gammal vän som ber om hjälp hoppar de på nattåget till Berlin för att jobba undercover. Det ryktas om att familjen Kratzenstein har drabbats av en förbannelse och Harrison och Nat blir indragna i ett kusligt och övernaturligt äventyr. Kommer Harrison klara av att knäcka mysteriet innan förbannelsen tar över?
Hotet vid Dödmanspasset är den fjärde boken i den prisbelönta serien Det stora tågäventyret.
147 kr
Skickas
Harrison Beck och hans morbror Nat ska ut på ännu ett äventyr. Ångtåget Safari Star ska ta dem på den spektakulära resan från Pretoria i Sydafrika, genom Zimbabwe, till Victoriafallen. Safari Star beskrivs som ett lyxhotell på hjul och Harrison kan knappt bärga sig, han längtar efter att få rita av alla fantastiska djur de kommer att se på vägen. Men än en gång väntar ett mysterium när en av passagerarna hittas död inuti en låst kupé. Harrison och hans nyfunna vän Winston bestämmer sig för att ta reda på allt om brottet, och lösa mordet!
Mordet på Safari Star är den tredje, fristående, boken i den prisbelönta serien Det stora tågäventyret. Boken är genomillustrerad av Elisa Paganelli och skriven av M.G. Leonard, som tidigare skrivit Kryp-serien, och Sam Sedgman.