Mord bland musslor
169 kr
Läs direkt efter köp
169 kr
Läs direkt efter köp
169 kr
Lyssna direkt efter köp
247 kr
Kommande
Ett mord bland musslor skakar de små kustsamhällena i Bohuslän - i succéförfattaren Anna Ihréns seriestart!
Polisen Linn Stranne har semester från jobbet i Göteborg för att hjälpa sin far med familjerestaurangen vid Musselskäret utanför Smögen. Hennes tonårsdotter Nova har motvilligt följt med till kusten, och morfar Leo gör allt för att de ska trivas. Men när han en tidig sommarmorgon tar med Nova på en fisketur händer något omskakande: Mitt i musselodlingarna finner de en död kropp. Vem är mannen, och hur har han hamnat där?
Julian Havskär är polischef i Kungshamn. Han och Linn känner varandra från förr och han har svårt att bortse från känslorna återseendet väcker. Han är trots allt gift. Samtidigt inser Julian att han behöver Linns hjälp med mordutredningen och de kommer tillbringa en hel del tid tillsammans. När en kvinna söker upp Linn för att hennes bror är försvunnen börjar trådarna i utredningen vävas samman. En mördare går lös i sommarparadiset och tiden är knapp att lösa fallet!
Detektiven på Musselskäret är en ny mysdeckarserie av skärgårdsförfattaren Anna Ihrén, vars böcker har sålts i över en miljon exemplar i femton länder.
Om författaren:
ANNA IHRÉN debuterade 2015 med Strandsittaren, första delen i serien Morden på Smögen. Sedan dess har hon blivit en storfavorit bland deckarläsarna och har gett ut flera serier som utspelar sig på Västkusten. Hennes böcker har sålts i över en miljon exemplar i flera länder.
247 kr
Kommande
Mordet på en ung kvinna skakar fiskebyarna i Bohuslän när vintern tagit ett iskallt grepp om landskapet. Kvinnan hittas gömd under snön på havsisen nära Hållö i Smögens skärgård. Tidningarna kallar henne Snöprinsessan.
Julafton närmar sig och polisen Linn Stranne är kvar hos pappa Leo på Musselskäret. Hon har fullt upp med julborden på familjens restaurang men när hon nås av beskedet om den döda kvinnan på isen blir hon snart indragen i fallet. Julian Havskär på Kungshamnspolisen gör allt för att lösa mordet, men när en familjekris drabbar honom tappar han fart. Kanske blir Linns efterforskningar trots allt nödvändiga för honom den här gången.
Snöprinsessan är den andra delen i succéförfattaren Anna Ihréns nya serie Detektiven på Musselskäret.
Om författaren:
ANNA IHRÉN debuterade 2015 med Strandsittaren, första delen i serien Morden på Smögen. Sedan dess har hon blivit en storfavorit bland deckarläsarna och har gett ut flera serier som utspelar sig på Västkusten. Hennes böcker har sålts i över en miljon exemplar i flera länder.