Elsa Beskows sagoskatt – Serie
289 kr
Skickas
Elsa Beskows sagoskatt rymmer klassiska bilderböcker, sagor, visor, rim och ramsor, allt med hennes tidlösa illustrationer. "Tusselull" är en vacker och lyxig presentbok med mycket nostalgi. En samlingsvolym som bland annat innehåller "Blomsterfesten i täppan", "Barnen på Solbacka", "Ocke, Nutta och Pillerill" och "Sagan om Tripp, Trapp, Trull och jätten Dum-Dum". Elsa Beskows bilder fortsätter att fascinera över generationer och här väntar härlig högläsning som berättar om en tid som varit. Elsa Beskow väckte barnens intresse med färgglada och spännande illustrationer och passade samtidigt på att lära ut bra saker, till exempel om djur och natur och hur vi ska vara mot varandra.
279 kr
Skickas
Elsa Beskows böcker är klassiker - en kulturskatt som alla familjer borde ha hemma i bokhyllan.
I denna praktfulla samling hittar du de allra mest älskade sagorna, verserna och bilderna av Elsa Beskow. Boken innehåller både välkända berättelser som "Hattstugan", "Olles skidfärd" och "Tant Brun, Tant Grön och Tant Gredelin" samt några av Alice Tegnérs mest sjungna barnvisor. Men här finns också några mer okända guldkorn ur Elsa Beskows fantastiska värld, från till exempel "Vill du läsa?" och andra samlingar.Med originalillustrationer i färg och svartvitt är det här en sagoskatt som roar både barn och vuxna. Detta är andra delen i samlingen "Elsa Beskows sagoskatt".
Elsa Beskow (1874-1953) började redan som litet barn att berätta och rita egna påhittade sagor och hon debuterade 1897 med "Sagan om den lilla, lilla gumman". Sedan dess har generation efter generation av barn vuxit upp med Elsa Beskows underbara bildvärld. Hennes verk är idag klassiker som har inspirerat många aktiva bilderboksskapare.