Ett fall för Solnapolisen - Böcker
218 kr
Skickas inom 5-8 vardagar
En tidig sommarmorgon hittas en kvinna mördad vid ett motionsspår i Ursviksskogen. På hennes nakna bröst har mördaren nålat fast en medalj. Snart sker ytterligare ett mord och utredarna Pysse Berglund, Mona Jansson, Erik Selenius och de andra på Solnapolisen kastas in i en dramatisk jakt på en seriemördare som hela tiden verkar ligga steget före. För varje litet felsteg Erik Selenius och kollegorna tar under den stekande sommarsolen så dyker en ny medalj upp
Medaljmorden är den första, fristående delen i serien om utredarna vid Solnapolisen.
Caroline och Joakim Reichard delar en kärlek för äventyr, matlagning och lakrits. Tillsammans har de fyra barn och en hund som heter Frans Bertil von Tasseman. Med rötter från Solna och Sundbyberg känner Caroline och Joakim till varenda liten gård och bakgata som Solnapolisens utredare rör sig på.
217 kr
Skickas inom 5-8 vardagar
När tolvåriga Yasmin Alwari försvinner under en skolutflykt dras Solnapolisen in i en mardrömslik utredning där ledtrådarna är lika få som förbryllande: en grå skåpbil, en groda och klackringar som tycks bära på hemligheter från samhällets toppskikt. Snart blir det uppenbart att Yasmin inte är det första offret. Under de senaste åren har flera tonårsflickor försvunnit spårlöst, och när två av dem hittas döda inser poliserna att det är extremt bråttom att hitta Yasmin.
Utredarna Mona Jansson, Simon Vindheim och deras kollegor ställs inför sin mest skrämmande motståndare hittills – en iskall och beräknande fiende som gömmer sig i skuggorna. För varje dörr som öppnas närmar de sig en sanning de önskar att de aldrig funnit.
Isdockorna är den andra, fristående delen om utredarna vid Solnapolisen – en tät och nervkittlande thriller om makt och ondska.