Hawas hemliga detektivbyrå – serie
99 kr
Hawa ska snart börja högstadiet. Hon har en problematisk hemsituation men lever för sin stora dröm: att en dag komma in på polishögskolan. Under sommaren startar Hawa en liten detektivbyrå och får snabbt två svåra fall att lösa: klasskompisen som ska giftas bort mot sin vilja och flickorna som är kära i varandra men hotas till livet av den ena flickans pappa. Falafelflickorna är skriven som en feelgood-berättelse med både värme och humor, men kan även läsas som en guide över några av barns mest grundläggande rättigheter. Ytterst handlar Falafelflickorna om barnets rätt att själv få bestämma över sitt liv.Christina Wahldén räds aldrig de svåra ämnena. Hon har arbetat med bokens frågor i åratal och träffat många tjejer i flera av Sveriges särskilt utsatta förorter, inte minst i arbetet med Falafelflickorna. 25 år som journalist, varav över tio år som kriminalreporter på Svenska Dagbladet, har också gett henne stor insikt i problematiken."Falafelflickorna är en smart, lågmäld och underfundig mellanåldersroman om det allra svåraste. [...] Faktiskt något så otänkbart som en feelgood-deckare om hedersvåld och tvångsäktenskap och huvudpersonen Hawa är Sveriges svar på Alexander McCall Smiths tedrickande problemlösare Mma Ramotswe." GP"Falafelflickorna formar sig till ett försvar för barns och ungdomars rätt att själva få bestämma över sina liv, men också till en alternativ och positiv bild av de förorter som klassats som särskilt utsatta." SvD
99 kr
Skickas
Hawa drömmer om en framtid som polis. Men än så länge får hon nöja sig med sin egen detektivbyrå, och att läsa spännande böcker och lösa chiffer i Deckarklubben.Det har blivit dags för praktik, och Hawa är först lite besviken över sin plats på budfirman Bosses bilar. Men jobbet visar sig roligare än hon trott och framför allt mer spännande. För det är något på budfirman som inte står rätt till ...I god tro är den tredje, fristående delen i den prisbelönta serien om Hawas hemliga detektivbyrå.
99 kr
Skickas
Hawa drömmer om att bli polis när hon blir stor. I väntan på det har hon startat en detektivbyrå. En dag blir hon vittne till en skottlossning när hon ska köpa pizza. Och bara någon dag senare hittar hon knark på ett mycket oväntat ställe. Vad är det som händer? Kan den före detta brottslingen Nettan stötta Hawa och hennes vänner? Eller Dembe som tränar fotbollslaget?Hawas mamma får nog av all kriminalitet och börjar nattvandra tillsammans med andra mammor för att området ska bli tryggt igen. När Hawa får vackra blommor skickad till sig utan avsändare, förstår hon att någon försöker säga henne något. Men det är inte det som hon först tror.Tack för allt är den fristående fortsättningen på uppmärksammade Falafelflickorna.
249 kr
Skickas