Lene Jensen & Michael Sander - Böcker
84 kr
Skickas
Efter att ha hittat en amatörfilm i sin avlidne fars kassaskåp, bestämmer sig Elisabeth Caspersen för att anställa den exklusiva privatdetektiven Michael Sander. Filmen visar en brutal och välorganiserad mänsklig jakt i ett arktiskt landskap, där hennes pappa deltar som jägare, och Elisabeth fruktar att detta kommer att förstöra det världsomspännande företag som hennes far byggt upp.
Under utredningen inleder Michael Sander ett på flera sätt problematiskt samarbete med polisinspektör Lene Jensen och de dras snabbt in i en mystisk och bisarr värld. De tvingas bryta ner all sin tidigare kunskap och erfarenhet i jakten efter sanningen kring denna hemliga människojaktsorganisation och det dröjer inte länge innan de tvingas kämpa för sin egen överlevnad. Duon inser nämligen att de är de kommande offren för spelets nästa jaktomgång
Trofé är första delen i Steffen Jacobsens nordiska thrillerserie om privatdetektiven Michael Sander och polisinspektör Lene Jensen.
84 kr
Skickas
När en självmordsbombare utlöser en bomb på Tivoli i Köpenhamn drabbas hela landet av chock. Ingen person eller organisation tar på sig ansvaret efteråt, vilket försvårar utredningsarbetet.
Men när polisinspektör Lene Jensen blir inblandad i ett dödsfall privat finner hon oväntat en möjlig koppling mellan de båda fallen. Hon söker hjälp hos privatdetektiven Michael Sander och tillsammans tar de sig an den tuffa utredningen och upptäcker snart att vissa människor vet mer än vad de berättar. Utredningen går nu sakta framåt och det blir en kamp mot klockan när Lene och Michael inser att ännu ett bombdåd hotar landet
Hämnden är den andra boken i deckarserien om Lene Jensen och Michael Sander.
329 kr
Skickas inom 5-8 vardagar
Den sjätte delen i den bästsäljande serien om Michael Sander och Lene Jensen.
En septembernatt 1994 sjunker passagerarfärjan MS Estonia på sin rutt mellan Tallinn och Stockholm. Orsaken till fartygets förlisning blir aldrig helt klarlagd.
28 år senare mottar Michael Sander ett samtal via sin satellittelefon. I andra änden av linjen: Konstantin Golonin, en rysk agent som är på flykt efter ett misslyckat likvidationsuppdrag. Golonin behöver hjälp, och Michael är skyldig den ryska militärtjänstemannen sitt liv. Men det Michael får reda på överträffar allt han någonsin kunnat föreställa sig. Golonins livförsäkring är nämligen hemlig information om MS Estonias förlisning. Och spåren leder ända upp till de högsta kretsarna inom den svenska regeringen.
Plötsligt står Michael på alla internationella underrättelsetjänsters dödslista. Nu måste han inte bara använda alla sina operativa färdigheter, utan också lösa problemen med Lene Sander, om han vill överleva.
Estonia är en Sander och Jensendeckare av Steffen Jacobsen som genom gedigen research av händelsen ger ett skrämmande förslag till en förklaring av katastrofen.