Maja i Stenberga - Böcker
169 kr
Skickas
Maja har nästan helt slutat prata efter det som hände i simhallen. Mamma tror på en nystart i den lilla byn Stenberga, långt bort från mobbarna, och fattar inte att Maja är en loser var hon än bor.
Den enda som verkligen förstår är Frans, men han är en hund och mamma vill att Maja ska träffa vänner på två ben.
Maja försöker passa in i den nya klassen, men hur lätt är det när Isabella med isögonen får alla att behandla henne som luft?
När det äntligen blir sommarlov anmäler sig Maja till ett hundläger fast hon egentligen inte vågar. Där dyker Daria upp med sitt trassliga hår och bubbelprat, och plötsligt känns drömmen om en kompis inte lika omöjlig längre.
Men det svåraste kanske inte är att få en riktig vän, utan att vara en?
Barfota forever är en berättelse om utsatthet, mod och att hitta sig själv.
"Det här är ett friskt tillskott till de svenska kapitelböckerna för mellanåldern och med sitt hundfokus är den också en välbehövlig motpol till den ständigt populära hästboken. Helhetsbetyg: 4/5" BTJ
169 kr
Kommande
Det var som att kliva över en förbjuden gräns. Jag kikade ner i lådan och drog efter andan. Den var full av mammas dagböcker.
Maja har inte tänkt på sin pappa på evigheter, men när klassen ska släktforska börjar tankarna mala. Allt prat om gener och familjehemligheter gör det omöjligt att ignorera hur lite hon vet om sin bakgrund.
Varför har hon aldrig träffat sin pappa och varför vill mamma inte berätta vem han är? Med hjälp av vännen Daria, nätforum och bortglömda dagböcker försöker Maja ta reda på sanningen.
Men det svåraste kanske inte är att hitta det man saknar, utan att se det man redan har?
Tankar på repeat är en fristående uppföljare till Barfota forever.