Vännerna i Kungaskogen - Böcker
Visar alla böcker i serien Vännerna i Kungaskogen. Handla med fri frakt och snabb leverans.
3 produkter
3 produkter
154 kr
Skickas inom 5-8 vardagar
Sångbok med originalsånger från succésagan om ”Vännerna i Kungaskogen” som används och sjungs i över 10 000 förskolor i Sverige. Musiken innehåller viktiga budskap att ta med sig hela livet så som empati, respekt för andra, vänskap, vara olika och att alla ska få vara med är viktigt i sång texterna. Sångernas musikstilar och rytm har blandats från klassiska barnvisor till 2000-talets musik. Melodin är musikens själ och sångbokens melodier är musikaliskt njutbara, stimulerar och tilltalar barnens musiksjäl med deras stora känsla för musik, rytm och sång. Det är viktigt att föra barnmusiken vidare och tillföra nya sånger till vår fina barnmusikskatt som etablerats av bl a Alice Tegnér, Astrid Lindgren m . Med sångerna i ”Visst ska vi sjunga” så blir det ännu mera sånger i denna skattkista. Texterna har skrivits av författaren Lisa dos Santos och musiken av Joc Lind. Noterna och layout har genomarbetats noggrant för att förmedla den känsla och budskap som finns i varje sång. En QR kod finns också så man lätt ska kunna lyssna till sången och musiken. Analyser finns skrivna i alla textverser för att man lätt ska kunna spela och sjunga igenom hela sången. Sjung och dansa tillsammans! Innehåll Vännervisan Egenskapsrapp Vicka, vicka Ingen vill leka med mig Älgvis sång Gyllene regeln Var rädd om naturen Kärlekslåt Lekvisa Maracas sång Hipp hurra födelsedag Gosedjursvisan, Raffes nalle En QR-kod länkad till sången på Spotify finns på varje notblad. OM MUSIKEN Sångerna är hämtade ur bok- och musiksagan ”Snick och Snack – Vännerna i Kungaskogen bygger en koja”. Berättelsen är en värdegrundande saga om två kompisar som får flera kompisar genom sin lek och sitt samarbete. Musiken har blivit mycket populär och barn lär sig gärna både melodier och texter utantill genom viktiga teman. Kan med fördel användas på avslutningar i t.ex. förskola/skola. YouTube (sökord Vännerna i Kungaskogen eller Raffe Räv) Spotify (sökord Vännerna i Kungaskogen eller Snick och Snack)
1 137 kr
Skickas inom 5-8 vardagar
1. Snick & Snack Vännerna i Kungaskogen BYGGER EN KOJA 1-3 år Ekorren Snick och igelkotten Snack bestämmer sig för att bygga en trädkoja men de har inga verktyg. Raffe Räv har verktyg men vill inte låna ut dem. Älgen Älgvis pratar med djuren om att det är viktigt att alla får vara med. Två kompisar blir flera kompisar samtidigt som de upptäcker att det är kul att vara flera tillsammans. Kojan blir klar och det firas med kalas. Extra kort text för de allra minsta barnen. Titta, peka, prata eller lyssna. 2. Snick & Snack Vännerna i Kungaskogen BYGGER EN KOJA Ekorren Snick och igelkotten Snack bestämmer sig för att bygga en trädkoja men de har inga verktyg. Raffe Räv har verktyg men vill inte låna ut dem. Kaninen Bitis vill vara med och leka men blir retad för hon pratar så konstigt. Älgen Älgvis pratar med djuren om att det är viktigt att alla får vara med. 3. Snick & Snack Vännerna i Kungaskogen FÅR KOJKOMPISAR Ekorren Snick, igelkotten Snack, Raffe Räv och Kaninen Bitis är vänner och bygger en koja tillsammans. Skatan Hotta kommer till kojan och tar en hammare som hon inte vill lämna tillbaka. Papegojan Maraca har flytt regnskogen i Argentina och hamnat i Kungaskogen. Både Hotta och Maraca blir kojkompisar och får vara med och bygga koja. Kojan blir färdig och det firas med kalas. 4. Snick & Snack Vännerna i Kungaskogen LEK I KOJAN Ekorren Snick och igelkotten Snack och deras vänner leker i trädkojan de byggt tillsammans i Kungaskogen. Vad ska de leka idag? Vem bestämmer leken? Tävla, fuska och vinna. När de spelar kula med ekollon i kojan uppstår diskussioner och konflikter. Vännerna bestämmer sig också att packa saker för att gå på utflykt. 5. Snick & Snack Vännerna i Kungaskogen PÅ UTFLYKT Ekorren Snick och igelkotten Snack och deras vänner i Kungaskogen går ut i skogen på utflykt. Snick och Snack blir osams. Snick går vilse. Raffe Räv slår sig. Snack blir retad för att han inte kan simma. Vännerna klarar ut sina konflikter och pratar om den gyllene regeln, hur man ska vara mot andra. 6. Snick & Snack Vännerna i Kungaskogen HOS GRONILLA Ekorren Snick och igelkotten Snack och deras vänner träff ar en ny kompis på sin utflykt, den påhittiga Grodan Gronilla som driver ett skogscafé i Kungaskogen. Tillsammans lagar de en nyttig Mumsfillibabbasoppa. Gronilla närodlar allt som serveras och visar hur hon tar hand om sopor. Gronilla som har många idéer visar upp sin skapelse; Mulitmiljömaskinen. Gronilla är bra på både soppor och sopor.
Snick & Snack. Lek, lär, pyssla : bygga koja (set om 5 st)
Häftad, Svenska, 2024, 3-6 år
210 kr
Skickas inom 5-8 vardagar
LEK LÄR PYSSLA – Aktivitetsbok ”Bygga koja” innehåller blandade övningar för lärande, siffror, bokstäver, motorik, känslor, samarbete, vänskap, födelsedagskalas mm. Snick och Snack är väl kända karaktärer som finns i bokform, i sånger, på YouTube, på teater och på Spotify. När aktivitetsboken är färdig har alla ”byggt en koja” och firat med kalas.