Häftad, Engelska, 2018
Gut and Psychology Syndrome
221 kr
Beställningsvara. Skickas inom 7-10 vardagar. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2018-03-05
- Mått: 146 x 210 x 24 mm
- Vikt: 398 g
- Format: Häftad
- Språk: Engelska
- Antal sidor: 392
- Upplaga: 15002
- Förlag: Medinform Publishing
- ISBN: 9780954852023
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
10 recensioner, genomsnitt 4.8/5
- 5/5 Jessica L
Ja tänk att detta är lösningen på sååå många problem i dagens samhälle med all processad mat. Att det faktiskt finns en ganska enkel lösning. Helt otroligt. Glad att jag dök in i denna värld.
- 5/5 IBS:are
Bokens teorier har stämt utmärkt på mig och kosten har givit mig hälsan åter! Probiotika i olika former är en stor nyckel!
- 5/5 Sevil M
För den som vill förstå sambandet mellan sjukdom och tarmproblem och maten vi äter så är detta den enda och rätta boken att läsa :)
- 5/5 Annansa
Vad härligt det är med kunskap som kan omvandlas till något som ger hälsa! Boken ger läsaren både förståelse för vårt komplexa matsmältningssystem och stegvisa råd om hur man kan styra sig mot bättre hälsa. Råden är lättare att följa när man förstår varför de ger effekt!
- 5/5 Magdalena J
En mycket inspirerande bok som beskriver på ett spännande och lättfattligt sätt varför det är livsviktigt med en fungerande tarmflora och hur viktigt det är med nyttiga bakterier och näringsrik mat för både vår fysiska och psykiska hälsa. För er som har barn med autism, adhd eller psykisk sjukdom kan denna bok vara livsavgörande då hon beskriver hur barn (och vuxna) med dessa diagnoser blivit botade med rätt mat. Dr Natasha Campell-McBride är en enastående kvinna som gått sin egen väg och ser nya lösningar på problem som vi trodde var olösliga!