The Utopia Of Rules (häftad)
Format
Häftad (Paperback / softback)
Språk
Engelska
Antal sidor
264
Utgivningsdatum
2016-02-25
Förlag
Melville House Publishing
Dimensioner
209 x 133 x 19 mm
Vikt
272 g
Antal komponenter
1
Komponenter
,
ISBN
9781612195186
The Utopia Of Rules (häftad)

The Utopia Of Rules

On Technology, Stupidity, and the Secret Joys of Bureaucracy

Häftad Engelska, 2016-02-25
153
Skickas inom 2-5 vardagar.
Fri frakt inom Sverige för privatpersoner.
Finns även som
Visa alla 3 format & utgåvor
Paperback edition of the history of bureaucracy, from the author of "Debt: The First 5,000 Years". A powerful work of social theory in the tradition of Foucault and Marx, it reveals how bureaucracy shapes our lives in ways we may not even notice.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. The Utopia Of Rules
  2. +
  3. Fragments of an Anarchist Anthropology

De som köpt den här boken har ofta också köpt Fragments of an Anarchist Anthropology av David Graeber (häftad).

Köp båda 2 för 312 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Bloggat om The Utopia Of Rules