Bokus
Federico Faggin - Silicon: From the Invention of the Microprocessor to the New Science of Consciousness, Häftad

Häftad, Engelska

Silicon: From the Invention of the Microprocessor to the New Science of Consciousness

Av Federico Faggin

292 kr

Beställningsvara. Skickas inom 3-6 vardagar. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning
Produktinformation
  • Format: Häftad
  • Språk: Engelska
  • Antal sidor: 306
  • Förlag: Waterside Productions
  • ISBN: 9781949003413
Utforska kategorier
  • Inga kategorier tillgängliga.
Betyg & recensioner

1 recensioner, genomsnitt 5/5

  1. 5/5 Antti K

    Faggins bok är troligen välkomnad av alla som söker insikt om hur människans medvetande överhuvudtaget är möjligt. Den hittills rådande, klassiska, reduktionistiska, fysikaliska paradigmen har saknat förklaring härtill ("the hard problem of consciousness" - begreppet myntat år 1995 av David Chalmers).

    Faggin inbjuder läsaren till en fascinerande intellektuell resa och en innovativ vetenskaplig teori om medvetandet, som genomsyrar själva universum i form av kvantfysikalisk interaktion med den klassiska världen.

    Författaren, som bl.a. är känd som uppfinnaren av mikroprocessorn, hävdar med emfas att en dator aldrig, inte ens teoretiskt, kan förvärva ett äkta medvetande eller fri vilja.

    Frånsett bokens autobiografiska avsnitt (som är utomordentligt intressant och relativt lättillgängligt) kräver den kvantfysikaliska, medvetande-teoretiska delen betydande motivation och intellektuell ansträngning, varför författaren också anbefaller oss att läsa om detta avsnitt flera gånger. Jag försäkrar att det är värt mödan.