Jonna

AvMargareta Suber

E-bok
Svenska, 2021

100 kr

Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Finns även i Bokus Play Lyssna och läs utan att köpa bok för bok - välj din nästa titel direkt i appen. Från 79 kr/mån. Ingen bindningstid.

Prova gratis i 60 dagar →

Beskrivning

Jonnas far är övertygad om att hans förstfödda dotter egentligen inte är hans. Hon liknar varken honom själv eller hans hustru Ester. På byn går det rykten om att Ester blivit uppvaktad av en stilig löjtnant och oavsett vad hon säger har hans misstankar slagit rot och hans bitterhet går ut över Jonna. Men trots att livet är hårt mot henne är Jonna ett livligt och nyfiket barn som gör sitt bästa för att hjälpa sin familj genom de tuffa tiderna. För kanske kan de ändå få det bra till slut.

Margareta Suber (1892-1984) var en svensk journalist, författare och översättare. Margareta skrev allt från reseskildringar, sagor och lyrik till romaner och noveller och var aktiv i över 60 år. I nuläget är hon mest känd för boken Charlie (utgiven 1932) som anses vara den första "lesbiska romanen" på svenska.

Produktinformation

Hoppa över listan

Mer från samma författare

Margareta Suber - Charlie, Häftad

Charlie

Margareta Suber

Häftad, 2022

156 kr

Margareta Suber - Charlie, E-bok

Charlie

Margareta Suber

E-bok
2019

100 kr

Margareta Suber - Manja, E-bok

Manja

Margareta Suber

E-bok
2019

133 kr

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

Margareta Suber - Charlie, Häftad

Charlie

Margareta Suber

Häftad, 2022

156 kr

Margareta Suber - Manja, E-bok

Manja

Margareta Suber

E-bok
2019

133 kr