E-bok, Svenska, 2017
Existentialisterna : en historia om frihet, varat och aprikoscocktails
79 kr
Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Beskrivning
"Det sägs ibland att existentialismen är mer en sinnesstämning än en filosofi, och att den kan spåras tillbaka till ångestridna romanförfattare på 1800-talet och längre bakåt till Gamla Testamentet och till Job. Kort sagt till var och en som någonsin känt sig missnöjd, upprorisk eller alienerad.
Men man kan också göra tvärtom och fixera den moderna existentialismens födelse till ett ögonblick mot slutet av 1933, då tre unga filosofer satt på baren Bec-de-Gaz på rue Montparnasse i Paris och skvallrade och drack husets specialitet, aprikoscocktail."
I Sarah Bakewells hyllade kulturhistoria står Jean-Paul Sartre och Simone de Beauvoir i centrum. Men Existentialisterna är framför allt en bildande och lustfylld rundmålning av en av 1900-talets mest inflytelserika idéströmningar, fängslande som en roman. ”en överdådig och idérik bok.…detta är existentialism som både lära och livsstil.” SVD
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2017-08-15
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 492
- Filformat: EPUB
- Filstorlek: 0,6 MB
- Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
- ISBN: 9789100168131
- Förlag: Albert Bonniers Förlag
- Originaltitel: At the existentialist cafe : freedom, being, and apricot cocktails with Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir, Albert Camus, Martin Heidegger, Edmund H
- Översättare: Joachim Retzlaff
- Vikt: 0 g
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
0 recensioner
Inga recensioner tillgängliga.