Bokus
Jussi Adler-Olsen - Natriumklorid, Inbunden

Inbunden, Svenska, 2022

Natriumklorid

Av Jussi Adler-Olsen

259 kr

Tillfälligt slut

Beskrivning

När en kvinna begår självmord på sin 60-årsdag kommer ett olöst fall från 1988 upp i ljuset. Under tre årtionden har en lång rad människor fallit offer för en våldsam mördare med en sällsynt förmåga att dölja sina brott. Carl, Rose, Assad och Gordon på Avdelning Q – som redan är pressade på grund av coronapandemin – står inför ett av sina mest komplexa och svårlösta fall någonsin.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2022-03-29
  • Mått: 145 x 223 x 35 mm
  • Vikt: 547 g
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Serie: Avdelning Q
  • Antal sidor: 469
  • Förlag: Albert Bonniers Förlag
  • Medarbetare: Miroslav Sokcic
  • ISBN: 9789100175634
  • Miljömärkning: FSC
  • Originaltitel: Natrium Chlorid
  • Översättare: Helena Hansson, Djordje Zarkovic
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

27 recensioner, genomsnitt 4.2/5

  1. 2/5 Ajv

    Tyvärr så är Natriumklorid väldigt överdriven. Nästan som Millenium böckerna. Lite av en fantasy saga med överdrivna hjältar och skurkar.

  2. 2/5 Bokhyllaniskuggan

    ❥ Recension

    Del 9 i serien om Avdelning Q.

    För mig har den här serien varit lite ojämn. Vissa böcker har jag älskat, de har verkligen varit riktigt grymma medan andra känts mer "mjääh..". Denna hör tyvärr till den senare kategorin. Jag kände ganska snabbt att narrativet inte föll mig i smaken och jag fann boken rätt tråkig och intetsägande. Den känns som utfyllnad, något som ibland händer i långa bokserier.

    Boken får dock ett plus för hur coronapandemin skildras, väldigt trovärdigt.

    Boken får 🌳🌳+ av 5.

  3. 5/5 Gunsan
  4. 4/5 Patrik V
  5. 3/5 Bo V