Pocket, Svenska, 2020
Främlingen
Av Albert Camus
99 kr
Skickas imorgon
Beskrivning
Meursault är en vanlig människa som slumpen gör till mördare. När han ställs inför rätta för att ha skjutit en man på stranden vänds alla hans tidigare handlingar mot honom, han betraktas som totalt känslolös och blir föremål för hat och förakt. Men han upplever allt som händer med likgiltighet, ser tillvaron som ett spel av tillfälligheter. Han är en främling både för andra och sig själv.
"Främlingen" från 1942 är en roman om sanning, rättvisa och förnuft, en av Albert Camus och 1900-talets mest inflytelserika mästerverk.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2020-08-06
- Mått: 168 x 11 x 111 mm
- Vikt: 75 g
- Format: Pocket
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 114
- Förlag: Albert Bonniers Förlag
- ISBN: 9789100185305
- Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
30 recensioner, genomsnitt 3.9/5
- 4/5 Monica
Fattade ingenting på gymnasiet men nu, femtio år senare är det en mkt engagerande och berörande bok som handlar om människans existentiella villkor, lev och låt leva.
- 2/5 Berith L
Den flöt inte på i texten och jag fick hela tiden avbryta och läsa om för att kunna hänga med.
- 5/5 GoAl
Främlingen är en bok som tar oss igenom ett drama där en man begår ett stort brott och ett annat minst lika stort brott. Det är dramatik på höga nivåer men det som verkligen gör intryck är de små nivåerna där huvudfiguren lyckas att banalisera i princip vad som helst och får alla i sin omgivning att bli förfärade. De hatar honom inte, de ser inte ned på honom heller utan de räds. Det är en historia om uppriktighet när den inte är bekväm. Det är en väldigt bra bok.
- 5/5 Christina E Verifierat köp
- 3/5 Åsa Verifierat köp