Bokus
Colson Whitehead - Nickelpojkarna, Pocket

Pocket, Svenska, 2020

Nickelpojkarna

Av Colson Whitehead

99 kr

Skickas fredag 6/11. Fri frakt över 249 kr.

Fler format och utgåvor

Beskrivning

BELÖNAD MED PULITZERPRISET 2020

När medborgarrättsrörelsen når den svarta enklaven Frenchtown, tar den unge Elwood orden från Martin Luther King till sitt hjärta: Han är lika bra som någon annan. Elwood drömmer om att bli lärare, men ett oskyldigt misstag leder till att han skickas till uppfostringsanstalten Nickel-akademin, för att bli en ”hedervärd och ärlig man”. I realiteten är det en grotesk tortyrkammare där pojkarna misshandlas och utnyttjas. För att överleva söker Elwood tröst i Dr Kings ord. Hans vän Turner tycker att Elwood är naiv, att världen är ond, och att det enda sättet att överleva är genom rävspel och list. Motsättningen mellan Elwoods idealism och Turners cynism leder fram till ett beslut vars efterverkningar blir kännbara i decennier efteråt.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2020-08-06
  • Mått: 110 x 178 x 16 mm
  • Vikt: 133 g
  • Format: Pocket
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 233
  • Förlag: Albert Bonniers Förlag
  • Medarbetare: Elin Michaelsdotter
  • ISBN: 9789100186166
  • Miljömärkning: FSC
  • Originaltitel: The Nickel Boys
  • Översättare: Niclas Nilsson
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

33 recensioner, genomsnitt 4/5

  1. 5/5 MimmiGuld

    Unge Elwood har alltid varit ordentlig och strävsam. Hans stora förebild är Martin Luther King och Elwood tar till sig hans ord om att han är lika mycket värd som någon annan. Han drömmer om att gå på college och jobbar hårt för att komma dit.

    Nästan framme vid sin dröm begår Elwood ett oskyldigt misstag som leder till att han skickas till Nickel Academy, för att bli en "hedervärd och hederlig man". Vägen dit går dock inte via vanlig skolundervisning utan skolan visar sig vara en plats där eleverna utsätts för våld, tortyr, sexuellt utnyttjande och till och med mord, av sina lärare.

    Att läsa Colson Whiteheads senaste bok, Nickelpojkarna, är att få en del av USAs mörka historia i romanform. Den handlar om medborgarrättsrörelsen, drömmar, övergivna barn, våld, död och vänskap. Allt fint översatt av Niclas Nilsson.

    Karaktärerna i boken är påhittade men Nickel Academy, som egentligen hette Dozier School of Boys, har funnits på riktigt. Skolan låg i Florida och hann existera i 111 år innan den lades ner och under senare år har det gjorts hemska upptäckter på skolområdet. Vittnesmål från överlevande hittar du på nätet om du vill veta mer.

    Jag tycker lika mycket om Nickelpojkarna som jag tyckte om Den underjordiska järnvägen och Colson Whiteheads sätt att skriva om amerikansk historia gör att jag redan längtar efter hans nästa bok.

  2. 4/5 Anna

    15-åriga Elwood bor med sin mormor i Frenchtown i Florida. Han drömmer om att börja på college och får styrka i Martin Luther Kings ord. Efter ett oskyldig misstag skickas han till uppfostringsanstalten Nickel Academy. Tillsammans med sin kompis Turner försöker han överleva misshandeln och rasismen på skolan.
    Det är en hemsk historia inspirerad av verkliga händelser.
    Boken var svår att lägga ifrån sig, den var gripande och spännande från första till sista sida. Sättet pojkarna blir behandlade på och hur rasismen påverkar hela deras liv är svårt att ta sig. Jag tyckte om denna bok, den gav en väldigt bra inblick i en skrämmande historie.

  3. 4/5 Karin

    Nickelpojkarna är en fantastisk roman som är baserad på verkliga händelser. Bokens huvudperson, Elwood Curtis, blir skickad till en uppfostringsanstalt där livet visar sig vara ett helvete.
    Colton Whitehead har en otrolig berättarförmåga och man sveps snabbt med i den värld han skriver om. Efter jag läst ut boken spenderade jag otaliga timmar med att läsa om den verkliga nickelakademin och de fruktansvärda händelser som influerat denna bok. Nickelpojkarna är en svår men viktig läsning om rasism och människors grymhet. Rekommenderas!

  4. 3/5 Sara

    "Till och med i döden var pojkarna ett problem". Så inleds prologen i Colson Whiteheads "Nickelpojkarna", och den hemska inledningsfrasen sätter tonen för resten av boken. För det börjar med att en hemlig begravningsplats med 43 pojkkroppar upptäcks i nutid. Därefter får vi lära känna Elwood, en pojke i 60-talets segregerade Florida. Medan han läser och arbetar extra drömmer han om att gå på college, och han söker tröst och styrka i orden från Martin Luther Kings tal som han lyssnar på om och om igen på sin LP-skiva. Men Elwoods planer för framtiden raseras när han genom ett slumpartat misstag hamnar på uppfostringsanstalten "Nickel Academy", där pojkarna utsätts för en fruktansvärt sadistisk behandling.

    Precis som i sin förra roman, "Den underjordiska järnvägen", beskriver Whitehead här detaljerat den rasism och den grymma behandling som vita amerikaner genom generationer systematiskt har utsatt afroamerikaner för, och precis som sin föregångare är "Nickelpojkarna" baserad på verkliga händelser. Men i den nya romanen gör realismen berättelsen mer verklig, kall och hård. Emellanåt blir grymheten lite för överväldigande för mig som medelklassvensk, men just därför är det också så viktigt att jag fortsätter läsa och reflektera över händelserna. För det är bara genom att lära oss om avskyvärda företeelser som vi kan ta avstånd från dem, se till att de får ett slut och aldrig mer upprepas. "Nickelpojkarna" kan därför beskrivas som en viktig studie i rasism, och mänsklig grymhet, och jag kan inte tänka mig något bättre sätt att ta till sig kunskaper om sådana tunga ämnen än via en välskriven roman. För det är en välskriven roman Colson Whitehead har fått till. Att mitt betyg ändå stannar på 3/5 beror på att den hårda, realistiska berättartekniken gör att boken inte griper tag i mig som läsare till 100%.

  5. 4/5 -

    Boken behandlar ett extremt viktigt ämne i historien men på ett sätt som är lätt (om än jobbigt) att ta till sig och höll mig fast från första till sista sidan.
    Genom boken får man följa Elwood, en afroamerikansk kille som tvingas genomlida det starkt segregerande USA och hur han tar till sig och söker tröst i den medborgarrättsrörelse som växer fram under Martin Luther King.
    Enligt mig är detta en likaledes bra och skrämmande beskrivning dåtidens samhällsstruktur, människosyn och kampen för människors lika värde. En bok som stundtals gav mig kalla kårar, inte bara för hur illa människor blev behandlade under första delen av 1900-talet, utan även för att bokens innehåll och ämne är lika brinnande aktuellt i dagens värld då intoleransen återigen är på frammarsch.
    Så helt klart en bok värd att läsa för att förstå historien men också för att den tar upp ämnen som är minst lika aktuella idag som de var på mitten av 1900-talet.