Vinnare av Svenska Deckarakademins pris för Bästa svenska kriminalroman 2024.
Falkenberg 1993. En okänd flicka hittas död i ett vattendrag i gränstrakterna mellan Halland och Småland. Sannolikt har hon hållits inspärrad, men i övrigt är spåren svårtydda.
Kommissarie Björling är från trakten, Johanna är utredare från Rikskrim, och tillsammans börjar de samarbeta med utredningen. Men båda är påverkade av händelser som de helst inte vill prata om. Han har nyss blivit änkling, hon bär på sår från uppväxten och har nu återvänt till orten hon flydde kort före studenten. Så försvinner Björlings dotter under en campingtur med pojkvännen – och allt ställs på sin spets.
"Din tid kommer" är Carl-Johan Vallgrens stämningsfulla återkomst till romanen, en existentiell kriminalberättelse från en av våra stora berättare.
”Språklig skönhet, sorg och spänning i bästa Vallgren-kombination kan mycket väl vara en av årets bästa upplevelser i genren.” SKÅNSKA DAGBLADET
"I 'Din tid kommer' hittar han fram till en ny, varm intensitet, med en tät spänningshistoria och ett språk som pendlar mellan avskalad konkretion och svidande vackra formuleringar. Det är sällan man måste läsa om stycken i en deckare bara för den språkliga skönheten, men det måste man faktiskt här." DAGENS NYHETER
"Vallgren skriver bättre än de flesta och skapar scener som vibrerar av närvaro - och smärta." GÖTEBORGS-POSTEN
"Alltihop bärs fram av Carl-Johan Vallgrens språk, med sina inkännande personteckningar, känsliga naturskildringar och växlingar mellan stämningslägen och perspektiv. Det är svart. Sotsvart. Ett existentiellt mörker med frågor om människors drivkrafter och förmåga att plåga och död. Och om sorg, som äter sig ända in på benet och tuggar med små vassa tänder. Men här finns också en lågmält lysande hyllning till kärleken. Och hoppet, som finns där, trots allt." NORRTELJE TIDNING
Oerhört spännande, svår att lägga ifrån sig. Handlingen utspelas i mitt närområde, vilket inte gör den sämre. Hoppas på en uppföljare.
Berith B
3/5
Din tid kommer, deckare
Boken hade tydliga kapitel och det var i delat i tre olika avsnitt. Lättläst men inte lika trollbindande och spännande som till exempel Kepler-serien.
Isabel H
4/5
Riktigt bra och njutbart språk, men...
... boken skulle ha mått bra av att Vallgren inte varit så förälskad i sina "darlings". Här skulle han helt enkelt strukit bort en hel del och fått fram en ännu starkare berättelse. Nu simmar huvudpersonen runt lite för mycket i sig egen sorg på ett sätt att det lägger ett sentimentalt flor över väl mycket. Och även om det är förståeligt så blir det helt enkelt lite av melodram från och till. Skildringarna och känslorna av och inför dottern tycker jag inte går överstyr på samma sätt utan tillför mycket. Det finns också en del bitar i det hela som är svårt att tro på. Ja, som t.ex. att den rätt hårdhudade huvudpersonen Björling på allvar förbereder att självmord av förtvivlan när hustrun avlidit i cancer. Jag vill inte misstänkliggöra eller ifrågasätta smärtan och den bottenlösa hopplösheten i det om han varit ensam. Men nu har han en dotter. Och det strider mot hela en förälders väsen att vilja "ta sig av daga" om man har någon som verkligen behöver en. Vilket han har. En dotter i tonåren. Här har Vallgren blivit helt berusad och tappat proportionerna över sina breda penseldrag och verkar tro att ju mer han vräker på smärta och förtvivlan, ju mer ska också jag som läsare gripas och känna. Men det blir tvärtom. Inte hela tiden men mellanåt.
Det finns även del an "logiska" - eller "övernaturliga" - luckor som för mig känns placerade i fel skede eller ände av berättelsen, vad man nu väljer att se det som; besök "från andra sidan" eller vanföreställningar och förnekelse av verkligheten orsakat av psykisk smärta. Ja, som när den döda hustrun dyker upp i bl.a baksätet i bilen som om hon vore levande, men är helt frånvarande i ett senare skede där det vore mer motiverat att hon "tröstade" och ingav tillförsikt. Det är svårt att veta vad Vallgren vill här. Även i det magiska, esoteriska eller psykiskt traumatiska bör det finnas någon sorts logik om det inte ska kännas som effektsökeri eller melodram. Vilket det bitvis gör.
Men oaktat detta är detta ändå en på många sätt briljant, minst sagt välskriven och spännande bok. Ja, även om den känns lite som ett hopkok av flera andra succéer i genren från när 'När lammen tystnar till 'True detective' och 'Män som hatar kvinnor'. lyckas ändå Vallgren att göra något eget av berättelsen. Språket är på flera sätt bokens främsta tillgång, och höjer sig över i stort sett allt jag tagit del av i genren. Därför borde Vallgren ha vågat lite på att det skulle bära ändå och inse att "less is more". Nästan alltid. Men kanske vågar han göra det nästa gång. Ett plus är också att inte allt ska förklaras och läggas tillrätta i slutet utan att ett spår av osäkerhet och mystik dröjer sig kvar. Även om det är tänkt för att öppna upp för en fortsättning så känns det genuint och övertygande.
Sen tycker jag att det är missvisande att man som undertitel har 'Roman om ett brott', när det handlar om en handfull ...
TM N
4/5
Välskriven och spännande.
Jag tyckte mycket Om "Din tid kommer " även om den rör sig i samma spår som de flesta spänningsromaner numer, dvs med en polis som utbränd återvänder till sin hembygd. Men språket är vackert, den är bitvis väldigt spännande och miljön är fint beskiven. Det enda jag kan invända emot är de bitvis lite väl långa scenerna mot slutet, där huvudkaraktären minns sin döda hustru, De stoppar upp farten, känns inte i nuvarande form särskilt relevanta och kunde ha strukits ned rejält.
Sissinghurst
4/5
En bra "Deckare"!
Är ingen fan av "Deckare" då jag tycker dom är väldigt generiska och trista. Denna bok är ett undantag. Vallgren är ju ingen deckarförfattare och det märks. Det är mer genomtänkt och bättre skrivet. Bra karaktärsutveckling utan att det blir babbligt, han vårdar språket på ett balanserat sätt. Storyn är hyfsat simpel men passar formatet väl. En bra bok som håller hela vägen. Tempot är behagligt och håller hela vägen i mål och inte accelererar i de sista sidorna som annars är brukligt. Kort sagt en bra stunds läsning.
Fabbe
5/5
Välskriven
Bra historia med en lite krypande olustkänsla men på ett bra sätt. Väldigt välskriven med ett flyt som jag uppskattar mycket och en bra,spännande berättelse.
-
2/5
En bok utan avtryck
En mörk och dyster historia om psykiska problem, där brottsfallet känns underutvecklat. Miljöbeskrivningarna är välgjorda, men kan inte kompensera för bristen på spänning.
Stephan
4/5
Mörk historia
Vallgrens Din tid kommer är en dyster och delvis otäck berättelse som utspelas i mina hemtrakter i Halland, vilket möjligtvis har påverkat mitt intryck. Den geografiska igenkänningen gör kanske berättelsen lite intressantare än vad den annars skulle vara. Det är ju nämligen en deckarhistoria av inte så ovanligt slag, men den är mycket vackert berättad. Jag kan tycka att slutet, där de många trådarna skall tvinnas ihop eller lösas upp, inte känns helt övertygande. Dock en mycket läsvärd bok med såväl spänning som ett poetiskt skimmer i väven.
Bo R
4/5
Din tid kommer
Härligt att läsa deckare som utspelar sig i Halland, Falkenberg eftersom jag bor i trakterna. Underbart språk och mycket spännande
Susanne M
5/5
Ett mästerverk!
En otroligt spännande kriminalhistoria som är svår att lägga ifrån sig, sällsn längtat så efter att få fortsätta att läsa! Intressanta karaktärer, inga trådar tappas bort, väldigt otäck och välskriven!
Katarina
1/5
Hur är det möjligt
att denna bok får lovord. Språket är ju tunt och stereotypt. Handlingen fullständigt oengagerande. Upplösningen? Tja, vad ska man säga? Det snällaste blir "en flopp".
Morse
5/5
Språkrik och spännande roman om ett brott
Din tid kommer är en språkrik, spännande och skrämmande roman om ett brott. Vi får bekanta oss med kommissarie Björling och utredaren Johanna som ska arbeta med ett brott där en flicka har hittats död vid gränsen mellan Halland och Småland. Under tiden som dom utreder brottet försvinner Björlings dotter och hennes pojkvän och spänningen vrids upp på max.
Vi rör oss i Falkenberg med omnejd, året är 1993, och som jag känner igen Falkenberg i beskrivningarna. Jag hissnar flera gånger under läsningen eftersom det otäcka kryper in under skinnet på mig och varje kapitelavslut är en cliffhanger som gör att jag bara måste läsa ett kapitel till... och boken tar slut och jag känner att jag har hållit andan under hela läsningen och förundrats över den utvecklade berättelsen som Vallgren ger oss.
Boken är välskriven och språket är så vackert att jag läser och sedan stannar jag upp och läser högt ur boken. Jag vill läsa om boken nu för att markera alla vackra stycken som författaren skildrar i ord.
Det här var 2024-års bästa läsning för mig! Ett mästerverk av rang.
Rebeka
5/5
En bladvändare av rang!
Kriminalromanen "Din tid kommer" av Carl-Johan Vallgren är en bladvändare av rang! Berättelsen är mörk och otäck men det går ändå inte att släppa taget om boken. Författaren väver skickligt ihop berättelsen som även är oförutsägbar. Språket flyter lätt och kapitlens längd är anpassad för att fånga in och hålla kvar läsaren. Karaktärerna har ett djup som fängslar och berör, och jag väntar nu med andakt på en uppföljare.
Kristin H
5/5
Så bra
Spännande från första stund! Hade svårt att släppa boken, ville fortsätta läsa för att få veta mera. Rekommenderar verkligen både boken och författaren. Välskriven!
Jessica
5/5
Spänningen är olidlig..
Karaktärerna, miljöbeskrivningarna och livsödena som är i boken gör att den är svår att släppa, man vill veta mer samtidigt som man inte vill.
Morden löser av varandra och det är svårt att själv försöka lösa mordgåtan.
Ångesten kryper i mig när jag följer kommisarie Björlings försök att hitta sin försvunna dotter.
Fantastisk bok, rekommenderas varmt.
Cilla
5/5
En fullträff
Den griper tag i mig från första sidan. Mystik, spänning och ett obehag. Jag måste läsa vidare!
Det mörka, mystiska och obehagliga i texten griper tag i mig från första sidan. Historien fortsätter ringla sig fram på samma sätt. Det finns en stämning som känns i kroppen. Det är oerhört välskrivet. Texten på bokens framsida - "en roman om ett brott", stämmer verkligen. Det här är en snyggt sammansatt roman med spänning. Det är korta kapitel och vi växlar mellan olika perspektiv. Spänningen finns hela tiden där och både den och de kortare kapitlen får mig att vilja fortsätta läsa.
Miljön är ständigt närvarande. Hela tiden där, som något som förhöjer stämningen. Jag är svag för det. Boken utspelar sig runt Falkenberg och stora delar befinner vi oss ute i naturen. Den känns som en småstadsskildring, då vi, till stor del, befinner oss bland gårdarna och naturen mellan samhällena. Jag gillar det verkligen. Det är ett spännande persongalleri jag som läsare möter. Historien berättas i ett rät tidslinje med korta tillbakablickar genom minnen. Inte en sida känns onödig. Det är en ganska långsam historia med fokus på karaktärerna. Den för då och då mina tankar till Christoffer Carlssons välskrivna spänning. En njutbar läsning trots det mörka innehållet.När jag slår ihop boken efter sista sidan vill jag läsa mer av författaren.
Enboknagrakopparte
4/5
Årets deckare?
Jag hade höga förväntningar på denna deckare, vilka till största delen infriades.
Författarens språk har hög nivå och beskrivning av miljöer och natur blir i det närmaste poetisk ibland.
Intrigen är ju i och för sig vanligt förekommande i deckare, med försvunna flickor som hålls inspärrade, och poliser med tungt bagage, men författaren lyckas ändå höja nivån på berättelsen, både.pga språk och form, och jag hade svårt att släppa boken.
Detta är en klar kandidat till årets deckare, och jag hoppas att Deckarakademins jury läser den!