Bokus
Kerstin Ekman - Min bokvärld, Inbunden

Inbunden, Svenska, 2023

Min bokvärld

Av Kerstin Ekman

289 kr

Tillfälligt slut

Beskrivning

"Är det dumt att ge sig på tjocka och bra böcker så tidigt i livet att man inte riktigt kan begripa dem? Det tror jag inte. Man kommer ju in i en fascinerande värld och man kan återkomma till den och få klart för sig mycket som man inte begrep från början. Varje omläsning öppnar nya rum i berättelsen. Och den öppnar i bästa fall obekanta rum inom en själv."

Det började med barndomshemmets bokhyllor och Katrineholms stadsbibliotek. I 24 kapitel förmedlar Kerstin Ekman starka upplevelser som läsandet gett henne, och berättar om böcker hon kommit att älska, böcker som vänner, som tröst – och om hur läsa och skriva hör ihop.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2023-08-22
  • Mått: 145 x 205 x 39 mm
  • Vikt: 750 g
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 429
  • Förlag: Albert Bonniers Förlag
  • Medarbetare: Eva Wilsson
  • ISBN: 9789100802226
  • Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

69 recensioner, genomsnitt 4.7/5

  1. 5/5 Thomas

    Har ju läst en hel del böcker som Kerstin djupdyker i.
    Men den har även gjort att jag tagit mig ann en del för mig nya och ej tidigare lästa författare.

  2. 5/5 Gun B

    Jaha, nu förstår jag bättre hur Kerstin Ekman skriver och har skrivit så mycket fantastisk litteratur. Hon är beläst och mycket mycket kunnig när det gäller litteratur. Ja, hon kan nog allt en författare bör kunna....Läs den.

  3. 4/5 Tomas C

    En mycket trevlig läsupplevelse. Man får stifta bekantskap med flera klassiker på ett tänkvärt och fint framställt vis. Väcker nyfikenhet och lockar till att gå vidare på egen hand.

  4. 5/5 Elisabeth R

    Kerstin Ekman skriver om litteratur som har betytt mycket för henne själv men även för andra. Hon lockar till omläsning av böcker man läst som ung och lyfter fram hur mycket mer dessa böcker har att ge. Som ung och oerfaren hade man missat en hel del. Hon är en suverän författare. Tack vare henne läser jag nu om Moby Dick och är överväldigad. Kan inte slita mig från Herman Melvilles mästerverk. Tack kära Kerstin Ekman som frestade mig att åter läsa den och många andra.

  5. 5/5 Barbro F

    De bästa ja läst och då är jag ändå 81. En bok man bär med på promenaden. K skapar lust att läsa om favoriter!