Bokus
Ann Cleeves - Stormfågel, E-bok

E-bok, Svenska, 2024

Stormfågel

Av Ann Cleeves

Del 3 i serien North Devon-serien

79 kr

Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Fler format och utgåvor

Beskrivning

MER ÄN 1 MILJON SÅLDA ANN CLEEVES-BÖCKER I SVERIGE

Tidigt en stormig morgon får livräddarna i den lilla kustbyn Greystone ett larmsamtal. Men i jollen som ligger för ankar ute i viken väntar ingen seglare i sjönöd. Istället finner de ett lik. Den mördade mannen visar sig vara en känd äventyrare, Jem Rosco, som oväntat dykt upp i sina barndomstrakter igen. För kriminalkommissarie Matthew Venn kommer fallet nära. Församlingen han växte upp i har ett starkt fäste i Greystone, och i utredningen dyker personer från hans förflutna upp. När vidskepelse och rykten blandas får Matthew allt svårare att se klart, och han tvingas inse att både han själv och kollegorna Jen och Ross kan vara i fara.

”Stormfågel” är den tredje delen i Ann Cleeves kriminalserie om kommissarie Matthew Venn i norra Devon.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2024-06-14
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 363
  • Filformat: EPUB
  • Filstorlek: 0,6 MB
  • Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
  • ISBN: 9789100805647
  • Förlag: Albert Bonniers Förlag
  • Originaltitel: The Raging Storm
  • Översättare: Johan Nilsson
  • Serie: North Devon-serien
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

88 recensioner, genomsnitt 3.7/5

  1. 4/5 Bernt

    Ganska bra

    Verifierat köp
  2. 1/5 Ian A

    Hur ni kan ge ut denna bok är otroligt. En handling som börja ok. Sedan spårar det helt ut. Ett virrvarr av personer. Ovidkommande personer ramlar in i storyn. En deckare.? Kan enkelt stryka 50 procent av boken.
    Så embarmligt dålig så man undrar hur den kan ges ut.

  3. 3/5 Law

    Ann Cleeves är fantastisk människoskildrare. Men hon är inte lika bra på att skildra det inte livet hos en yngre homosexuell man som en medelålders singeltant som Vera.

  4. 3/5 Boktanten

    Det är alltid kul att läsa böcker av författare som är välkända av alla andra men olästa för mig.

    Ann Cleeves är just en sådan författare. Jag har såklart hört talas om henne, hon har ju trots allt skrivit böcker under snart 40 år, men "Stormfågel" är det första jag läser av henne. Jag har förstått att detta inte är hennes bästa bok vilket förklarar en del, jag blev inte särskilt imponerad av den.

    Boken har egentligen allt som en bra kriminalroman ska ha och jag gillar Cleeves sätt att bygga upp spänningen med alla vändningar som gör att det inte går att förutse något. Karaktärerna är välutvecklade, miljöskildringarna är levande och intrigen är full av lögner och missförstånd.

    Trots det är det något som skaver, något som gör att jag inte riktigt fastnar för boken. En sak som bidrar till det är definitivt förvirringen av att samma karaktär benämns med olika namn, ibland är det efternamnet och ibland är det förnamnet och ibland inget namn alls. Detta skapar en förvirring och mycket fokus går åt för att försöka ta reda på vem det är som pratar och vem de pratar om.

    Gillar du deckare och kriminalromaner som inte är så blodiga är detta definitivt en bok för dig!

  5. 4/5 -

    Absolut läsvärd. Välskriven och beskriver människor på ett trovärdigt sätt.