Pocket, Svenska, 2017
Den som stannar, den som går. Bok 3, Åren mitt i livet
99 kr
Skickas onsdag 14/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Elena stöter under ett författarframträdande på Nino Sarratore som hon i hemlighet varit förälskad i under hela sitt liv. Lila har efter sitt misslyckade äktenskap börjat ett nytt liv med Enzo Scanno och bor med honom och sin son Gennaro i en förstad till Neapel. På kvällstid lär sig Lila allt hon kan om datorer och programmering för att på så sätt skapa sig en ny och bättre tillvaro.
Lila och Elena försöker var och en på sitt sätt navigera genom det italienska 70-talet med all dess politiska oro, sexuella frigjordhet och sociala förändringar. Båda känner sig vilsna i den moderna världen och söker sig till varandra. Elena befinner sig i ett vägskäl i sitt äktenskap och Lila blir på nytt hennes förtrogna.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2017-10-11
- Mått: 110 x 178 x 26 mm
- Vikt: 225 g
- Format: Pocket
- Språk: Svenska
- Serie: Neapelkvartetten
- Antal sidor: 425
- Upplaga: 1
- Förlag: Norstedts
- ISBN: 9789113079134
- Miljömärkning: FSC
- Originaltitel: Storia di chi fugge e di chi resta
- Översättare: Johanna Hedenberg
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
100 recensioner, genomsnitt 4.2/5
- 2/5 Gerd
Författaren tycks ha pressats att alltför snabbt följa upp succen med de tidigare böckerna till att producera ett par avslutande böcker som saknar charmen och spänsten hos de tidigare böckerna. Synd för jag uppskattade författarrösten och känslan av genuinitet i de första böckerna.
- 3/5 Katarina
Den första boken är den bästa. Sen blir det mer en kavalkad över tidseran. Det är enkelt berättat, språkligt sett inte alls märkvärdigt utan närmast populärlitterärt, inriktat på att driva berättelsen framåt. Känslan för hur vardagliga scener kan bli livsavgörande och forma en individ för åratal framåt, som gjorde den första boken speciell, är inte alls lika närvarande i de senare delarna. Men då Lila återkommer i berättelsen blir det mer intressant igen. Vännerna från kvarteret fungerar i denna bok som en miniatyr eller ett tvärsnitt av det italienska samhället under 60- och 70-talet.
- 4/5 Margita J
Det var svårt att släppa boken. Det fanns många tänkvärda händelser i boken som var nödvändiga att diskutera med en väninna.
En perfekt bok för en läsecirkel där man diskuterar vad man läser . - 5/5 Gunilla
Härlig, mustig berättelse. Språket fångar läsaren och även om det är många namn så flyter berättelsen vidare som en vårbäck.
- 4/5 E-C Å
Ett fantastiskt språk, ljuvlig miljö, vill inte att den ska ta slut! Intressanta kvinnoskildringar, en riktig feel good bok som man vill ha mer av.