Ljudbok, Svenska, 2019
Den tunna isen
Av Lena Einhorn
169 kr
Lyssna direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Fler format och utgåvor
Beskrivning
I sin nya roman Den tunna isen ger sig Lena Einhorn i kast med sin egen historia och kärlekens livsfarliga och livsnödvändiga kraft. Det är sommar när en kvinna oväntat kommer simmande mot henne på bryggan. Vad som först liknar ett oskyldigt möte gör ett outplånligt intryck på henne. Och så inleds en förälskelse, och så småningom en kärleksrelation som ska ta henne ut på tunnare is än hon någonsin tidigare vågat beträda.
Men vad är hon rädd för, och varför? Parallellt med kärlekshistorien försöker hon utforska sin egen historia, sin egen barndom. Hon trodde hon kunde den. Det gjorde hon inte. Under arbetet med modersporträttet Ninas resa finner hon efterlämnade brev mellan föräldrarna och klotter i gamla böcker som lämnats på vinden. Med hjälp av detta material börjar hon långsamt bena upp inte endast sin mors liv, utan också sitt eget livs mysterium.
I Den tunna isen följer vi berättelsen om en kärlek som verkligen visar sig vara på liv och död. Och om en vådlig, berusande färd längst ut i människans känslomässiga universum, och längst in i hennes mest dolda och skyddade skrymslen.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2019-11-07
- Språk: Svenska
- Speltid: 21 tim 34 min
- Filformat: MP3
- Filstorlek: 643,5 MB
- ISBN: 9789113099453
- Förlag: Norstedts
- Upplaga: 1
- Uppläsare: Anette Sallmander
- Medarbetare: Sara R Acedo
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
27 recensioner, genomsnitt 3.3/5
- 5/5 Ingrid L
Lena Einhorn fattar i boken det komplexa livet. Jag hittade mig tillbaka till mitt eget liv med en utökad syn.
- 1/5 Bo A
Inget att läsa. Mycket dravel. Jag tycker hon är en dålig författare. Den gav mig inget. Slutade efter halva boken.
- 4/5 Pelle L
Det är inte första boken av författaren som jag läser, och inte den sista heller hoppas jag!! Efter att börjat läsa så är jag ohjälpligt fast, i slutet på nästan varje kapitel så kommer det en liten aptitretare, som leder in dig till en fortsättning av berättelsen, kan inte släppa boken, sträckläser den i stort sett, högt betyg med andra ord!!
Vänligen och genom,
Pelle Lundius
Kyrkesund. - 3/5 Marion K
- 4/5 -