Inbunden, Svenska, 2020
Vinter hos Wood : en kokbok från höstmörkrets inträde till vårljusets återkomst
Av Sofia Wood
179 kr
Skickas tisdag 20/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Mat med omtanke - för regniga tisdagar i november, för en avslappnad jul, ett vackert nyår och en social men plånboksvänlig start på det nya året. En bok för den som vill göra den mörka årstiden ljusare, varmare och oändligt mycket godare.
Sofia Woods vinterbok låter både högtider och vardag sprida ljus i mörkret och inleds när höstrusket tagit sitt definitiva grepp om oss, i en mysig allhelgonamiddag. Hon fortsätter via kyliga dagar när tiden är knapp, till advent, jul och nyår på vägen mot vårljuset. Här samsas recept med tips och tankar om dekorationer och dukningar. Lika mycket som författaren älskar att göra advent i hem och kök njuter hon av att städa bort julen och låta hemmet och matsedeln göras redo för våren.
Sofia Woods värld, som känns igen från hennes debut Chez Wood, är ombonad och välkomnande, sinnlig och genomtänkt. Recepten är förvånansvärt enkla men otroligt goda. Här blandas mestadels vegetariskt med en del fisk och skaldjur samt enkla veganska rätter.
Det här blir något mer än en julkokbok, även om den rymmer en mängd advents- och julrecept, det är en vinterbibel att återvända till år efter år.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2020-10-21
- Mått: 198 x 268 x 22 mm
- Vikt: 844 g
- Format: Inbunden
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 187
- Upplaga: 1
- Förlag: Norstedts
- ISBN: 9789113108711
- Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
16 recensioner, genomsnitt 4.3/5
- 5/5 Villivonkansbooks
Vinter hos Wood är en helt fantastiskt fin kokbok! När man bläddrar i boken så känns den exklusiv och den har det lilla extra som gör att den sticker ut i floden av kokböcker. Bilderna håller hög klass precis som recepten. Jag gillar att Wood förespråkar att man ska äta i säsong och det som är närproducerat. Jag gillar att det också finns tips på rätter som passar bra ihop så man kan kombinera en egen två- eller trerätters meny. Jag har provlagat några få recept än så länge och det recept som blivit en favorit än så länge är Cacio E Pepe, ost och peppar på italienska. Den rätten var supergod! Massor med smak och enkel att göra, det är en rätt som jag kommer göra fler gånger helt klart. Jag ska testa fler recept i boken, så jag tror säkert att vi kommer få fler favoriter i den. Vinter hos Wood passar perfekt att ge bort som present eller att köpa själv och njuta av! Rekommenderas varmt!
- 4/5 Isabel H
Jättefina beskrivningar och smarriga recept man längtar efter att testa. En del av de lite mer enkla recepten kunde skippats, som kanske bara består av tre ingredienser och eg inte är ett recept. Men överlag en välgjord och inspirerande bok!
- 4/5 Inger
- 4/5 Lena L
- 5/5 Madeleine