Du är på sajten för privatpersoner.
169 kr
Lyssna direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Finns även i Bokus Play Lyssna och läs utan att köpa bok för bok - välj din nästa titel direkt i appen. Från 79 kr/mån. Ingen bindningstid.
Prova gratis i 30 dagar →En sommarkväll i juli försvinner Amanda Sundin spårlöst. Exakt ett år senare hittas hennes man, Johan, svårt skadad i sitt hem. Vem vill paret illa och varför?
Utredaren Maia Bohm får omedelbart fallet på sitt bord när hon flyttar med familjen till Motala. Tillsammans med kollegan Greg Wallin försöker hon hitta gärningsmannen. Samtidigt gör hon allt för att hjälpa sin trettonårige son Tim som ligger på sjukhuset, i akut behov av ett nytt hjärta.
För varje dag som går blir risken allt större att Tim inte kommer att överleva. När Maia gör den skrämmande insikten att sonens öde hänger på att hon löser fallet, låter hon inte något stå i hennes väg. Kanske inte ens sanningen.
Hundra dagar i juli är Emelie Schepps första fristående spänningsroman. En gripande, känslosam och oändligt spännande historia om kampen mellan liv och död.
Ännu en bra bok från en fantastisk författare.
Nettan.
Spännande och oförutsägbar! Ett känslosamt och sorgligt slut! Kommer följa författaren
-
Tyckte den var lagom spännande. Enkel att lyssna på. Otroligt fint men sorgligt slut. Och inte att förglömma, älskar uppläsaren.
Julia
Jag tror att ja upplevde alla känslor när jag lyssnade på boken.
-
Bra och välskriven bok, svårt att sluta lyssna! Rekommenderar verkligen!
Linda
En fantastisk story som blandar spänning med allvar, skratt och Gråt. Rekommenderas. Gunilla är en fantastisk uppläsare. Emelie skriver story som ingen annan..Vill ha en fortsättning och följa Greg och Maia vad händer härnäst, kommer Greg finna kärleken?
-
Jättespännande men även lite otäck. Fina karaktärsskildringar och högt tempo.
-
Spännande läsning med ett oväntat slut. Kampen mellan liv och död blir ibland som livet är!!
Tess
Oväntat slut, spännande och sorgligt. Mycket bra intriger. Klart läsvärd
Hans-Erik
En mycket bra och spännande bok av en suverän författare.
-
Intressant och välskriven. Kul att den utspelar sig i Motala, då den staden ligger ett par mil från där jag bor. Känns personlig och den väcker starka känslor Bra blandning av spänning, sorg och värme Rekommenderar den
veronicas_bok_bak_liv
Gunilla Leining läser som vanligt utmärkt, men det hjälper inte. Boken är tunn, mer fiction än deckare. Många omtag kring saker som redan förklarats. Har full förståelse för författarens frihet att ta ut en del svängar, men flera bärande och genomgående omständigheter är för otroliga. Som kardiologi/transplantation i Motala, en kommun med 31 000 invånare. Inte ens regionsjukhuset i Linköping har kompetensen. Flera olika sidoutvecklingar gör att det känns som om att antalet ord är viktigt, och att själva storyn är svag. Mats Persson Jönköping.
Mats P
Helt underbar bok som var sååå spännande. Man kunde inte släppa boken utan ville bara höra mer. Dock tufft slut! Uppläsaren som är en av mina favoriter gjorde även boken ännu bättre att lyssna på. Rekommenderar boken till alla, Emelie du är BÄST!
-
Superbra bok! Så jäkla bra och spännande och utförligt skrivit. Man kan se allt framför sig precis som att va där.
-
Spännande från första meningen
Ischa
Emelie levererar som vanligt. Gunilla Leining är en bra uppläsare men tyvärr gör hennes ovana att läsa sista orden i varje mening på en utandning, att jag har svårt att höra. Måste dra upp volymen i lurarna, vilket blir för högt när hon tar i, i början på meningarna.
-
Boken hade tjänat på att kortas ner. Det är ett evinnerligt pratande i boken om vem som kan vara gärningsman.
-
Många vändningar och oväntade ( men också förutsägbara) twister. Spännande, gripande, mysig. Rekommenderas! Tyvärr har jag svårt för uppläsaren som läser alla "sina" ljudböcker på samma sätt och med speciella uttal av meningar... Det förtar en del av känslan i boken som man kanske får när man läser själv.
Mia
Spännande och välskriven, intressant persongalleri , väntar nu bara på en fortsättning. Emelie Schepp har gjort det igen!!! Uppläst förträffligt och föredömligt av Gunilla Leining. Rekommenderas varmt!!
Tintin
ÄLSKAR!!!! Nu vill jag läsa flera av denna serie
-
Jag fastnade totalt i boken och hade väldigt svårt att lägga undan den.
Persman
Fantastisk spännande bok ända till slutet men samtidigt sorglig när ett barn dör
-
Emelie Schepp levererar spänning på ett sätt få kan göra.
-
Författaren har verkligen fått till en så spännande och även sorglig bok. Jämfört med tidigare serie så är denna bok mer om verkligheten och mer jordnära. Så himla bra.
Nina
En riktigt bra deckare, omöjligt att lista ut vem den skyldiga är. Många vändningar och högt tempo.
Bokmalenibetelhuset
Spännande, oväntade vändningar, personlig prägel, välskrivet o hoppas på ngn fortsättning även i denna serie. Lite sorgligt att den är slut
-
Betyg: 4 av 5 - 📚 - Jag har läst alla dom sju böckerna i Jana Berzelius-serien av författaren Emelie Schepp, och jag har tyckt mycket om dom allihopa. Nu har hon kommit ut med en helt fristående bok som handlar om polisutredaren Maia Bohm i Motala. Och jag tyckte att även den här boken, som heter Hundra dagar i juli, var mycket bra. Den var spännande, välskriven, gripande, och oförutsägbar. Jag vet inte om den här boken är helt fristående, eller om den är början på en ny serie. Jag vet i alla fall att jag skulle gärna läsa mer om Maia, Greg, och dom andra i Motala. Kan absolut rekommendera boken till deckarläsare. Jag varvade e-bokläsning med ljudbokslyssning, i 1,25 hastighet, bra uppläst av Gunilla Leining.
Britt-Marie K
I mitt tycke bättre än tidigare böcker av författaren. Mera verklighetsnära handling, där karaktärerna är mer empatiska och lättare att ta till sig. Kan rekommenderas och uppläsaren är som vanligt bra!
-
Bra
Lena
Hon har gjort de igen ! Skrivit en bok som inte går att lägga bort.
-Matilda
Peter Englund
Inbunden, 2026
199 kr239 kr