• Fri frakt över 249 kr
  • •
  • Snabba leveranser
  • •
  • Billiga böcker
Kundservice

Du är på sajten för privatpersoner.

Företag, bibliotek eller offentlig verksamhet?

Du handlar på classic.bokus.com, där alla dina funktioner finns intakta.
Till classic.bokus.com
Bokus logotyp. Gå till startsidan.
  • Erbjudanden
  • Nyheter
  • Student
  • Topplistor
  • Barn & ungdom
  • Bokus Play
  • E-böcker
  • Pocketböcker
  • Spel & pussel

10% rabatt på allt med kod NYSTART10 →

Sidfot

Mina sidor

    Hjälp

    • Kundservice
    • Vanliga frågor och svar
    • Frakt och leverans
    • Retur vid ångerrätt
    • Reklamera vara
    • Betalning
    • Köpvillkor
    • Allmänna villkor
    • Information om webbplatsens tillgänglighet

    Om Bokus

    • Om oss
    • Pressrum
    • För studenter
    • För företag
    • För bibliotek och offentlig verksamhet
    • För leverantörer
    • Hållbarhet

    Populärt

    • Aktuella erbjudanden
    • Presentkort
    • Studentlitteratur
    • Nya böcker
    • Topplistor
    • Signerade böcker
    • Engelska böcker

    Inspiration

    • Boktips
    • BookTok
    • Populära bokserier
    • Barnbokskaraktärer
    • Populära författare
    Logotyp för Bokus
    Följ oss på Facebook (extern länk)Följ oss på Instagram (extern länk)Följ oss på YouTube (extern länk)Följ oss på TikTok (extern länk)
    bokus @ CookiesAnpassa cookiesIntegritetspolicyKöpvillkor
    Till Citymail hemsida (extern länk)Till Budbee hemsida (extern länk)Till Postnord hemsida (extern länk)Till Schenker hemsida (extern länk)Till Early Bird hemsida (extern länk)Till Walleys hemsida (extern länk)
    1. Samhälle och politik
    2. Reportage, journalistik och krönikor

    Besatta

    AvElif Batuman

    E-bok
    Svenska, 2012

    169 kr

    Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

    Finns även i Bokus Play Lyssna och läs utan att köpa bok för bok - välj din nästa titel direkt i appen. Från 79 kr/mån. Ingen bindningstid.

    Prova gratis i 30 dagar →

    Beskrivning

    Hon är den sortens läsare som lockar dig tillbaka till din egen bokhylla med ett sublimt surrande i huvudet. Du vill känna det hon känner.

    The New York Times Book Review

    Utifrån en hängiven kärlek till den ryska litteraturens största klassiker har Elif Batuman skrivit en personlig, smart och oavbrutet underhållande samling berättelser om böcker, litteratur och läsning.

    Bara i Besatta får du läsa om litterära forskarkonferenser, Samarkands sevärdheter, vad som binder samman King Kong med Isaak Babel, Lev Tolstojs död, pojkbenstävlingar, vokalharmonins betydelse, kejsarinnan Annas ispalats, det intellektuella livet och själens uppgivenhet – och lära dig något om gammaluzbekiskans över hundra ord för att gråta.

    Elif Batuman (född 1977) är författare, forskare och journalist, bl. a. medverkar hon regelbundet i The New Yorker. Hennes föräldrar är från Turkiet, men hon är uppväxt i USA. Hon har examen från både Harvard och Stanford, där hon också har undervisat. För närvarande är hon bosatt i Istanbul. År 2007 belönades hon med Rona Jaffe Foundation Writers’Award.

    Hon är den sortens läsare som lockar dig tillbaka till din egen bokhylla med ett sublimt surrande i huvudet. Du vill känna det hon känner.

    The New York Times Book Review

    Det är inte ofta man skrattar högt när man läser en bok om litteraturkritik ... i en blandning av reseskildring, memoarer och litteraturkritik, tar Elif Batuman oss på en osannolik resa genom den ryska litteraturen.

    Christian Science Monitor

    Tycker man om att läsa, så tycker man om den här boken!

    Yukiko Duke, Gomorron Sverige

    Jag längtar redan efter att läsa om Elif Batumans fantastiska bok

    Svenska Dagbladet

    ... alltsammans är lika förbannat roligt, lärorikt och underhållande.

    Helsingborgs Dagblad

    Välskriven, smart och humoristisk

    Smålandsposten

    Det är uppfriskande att läsa Batuman. Hennes vetgirighet och passion driver henne vidare och det är ett engagemang som inspirerar. Besatta är inte likt något annat.

    Norrländska Socialdemokraten

    Besatta får mig att minnas varför litteraturen är så fantastisk och varför jag mest av allt älskar att läsa böcker.

    Bokhora

    En oemotståndlig, hisnande berättelse om äventyr med ryska böcker och människorna som läser dem. Turkisk-amerikanska Elif Batuman har skrivit en bok som inte liknar något jag tidigare läst. Hon är rolig och bildad och skildrar sina husgudar Babel, Tolstoj och Dostojevskij med flammande kärlek, samtidigt som hon i förbifarten serverar osannolika historier om Dantenördar, vampyrfolk och tsaritsan Anna Ivanovnas ispalats.

    Ingalill Mosander, Aftonbladet

    Elif Batuman har full koll på Tjechov, Tolstoj, Pusjkin och deras kollegor, hyser stor kärlek till dem, och kan därför leka med dem på sitt sätt. Snillrikt, med både humor och allvar, gör hon passionerad litteratur om litteratur. Besatta är så nödvändigt uppiggande att den omedelbart botar en litterär depression.

    Lina Kalmteg, Svenska Dagbladet

    Turkisk-amerikanska Batuman tar sig an de där riktigt tjocka och dystra ryska romanerna och diktböckerna som ger så många läsare så dåligt samvete. Efter hennes lustfyllda, roliga och mycket personliga essäer är det inte svårt att lystet kasta sig over Turgenjev, Tolstoj, Pusjkin och Babel.

    Jonas Thente, Dagens Nyheter

    Produktinformation

    • Utgivningsdatum:2012-02-10
    • Språk:Svenska
    • Antal sidor:387
    • Filformat:EPUB
    • Filstorlek:0,6 MB
    • Kopieringsskydd:VATTENMÄRKNING
    • ISBN:9789127133921
    • Förlag:Natur & Kultur Allmänlitteratur

    Utforska kategorier

    • Reportage, journalistik och krönikor inom Samhälle och politik