Bokus
David Attenborough, Jonnie Hughes - Ett liv på vår planet, Häftad

Häftad, Svenska, 2021

Ett liv på vår planet

Av David Attenborough, Jonnie Hughes

199 kr

Skickas tisdag 3/11. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

En bok som förmedlar hopp utan att bli överoptimistisk” Arbetarbladet

”en fin liten bok, rappt skriven /…/ redovisar sakligt våra chanser utan att blunda för varken svårigheterna eller möjligheterna.” ETC

”Det är djupt gripande.” Göteborgs-Posten

”Jag blir både gråtfärdig och stridslysten av David Attenboroughs sätt att beskriva mänsklighetens kris och samtidigt skapa hopp.” M Magasin

”Ett liv på vår planet är medryckande, tydlig, klar i både tanke och stil. Och den är ett skakande vittnesmål. Svenska Dagbladet

"Naturfilmsnestorns testamente och framtidsvision är en stark plädering för att börja samarbeta med naturen i stället för att motarbeta de.-" Sveriges Natur

David Attenborough har sett mer av världens natur än någon annan. I över sjuttio år har han i sina naturfilmer visat oss vår planet i all sin storslagenhet.

David Attenborough är idag 93 år gammal. Han har besökt jordens alla kontinenter, har utforskat dess vildmarker och dokumenterat den levande världen i all dess rikedom.

Nu, för första gången, ser han tillbaka på de avgörande ögonblicken i sitt liv som naturskildrare, liksom på den förödande utvecklingen han har bevittnat under sitt liv.

Attenborough tar upp några av de största utmaningarna som vår planet står inför och ger oss insikt om den enorma förlust av natur som skett under en enda livstid. Men han har också ett starkt budskap om hopp för framtida generationer och presenterar lösningarna för att rädda vår planet från katastrof.

Den här boken är hans vittnesmål och vision för framtiden.

 

”Jag heter David Attenborough och jag är 93. Jag har levt ett verkligt extraordinärt liv. Inte förrän nu har jag riktigt uppskattat hur extraordinärt.

Den levande världen är ett unikt och spektakulärt underverk. Trots det lever vi människor på jorden på ett sätt som leder till dess förfall. Människan har överskridit världen.

Den här boken är mitt vittnesmål och min vision för framtiden. Den är berättelsen om hur vi kom att begå detta vårt största misstag och hur vi, om vi agerar nu, fortfarande kan rätta till det.

Vi måste lära oss hur vi arbetar med naturen snarare än mot den - och jag ska berätta hur.”

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2021-06-18
  • Mått: 125 x 200 x 18 mm
  • Vikt: 228 g
  • Format: Häftad
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 231
  • Upplaga: 1
  • Förlag: Natur & Kultur Allmänlitteratur
  • ISBN: 9789127171930
  • Miljömärkning: FSC
  • Översättare: Joachim Retzlaff
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

116 recensioner, genomsnitt 4.6/5

  1. 5/5 Hopp

    Alla borde läsa denna viktiga bok om jordens och mänsklighetens öde. Här finns mycket kunskap och klokskap om hur vi kan leva vidare i kommande generationer

    Verifierat köp
  2. 5/5 -T

    Ingen är väl förvånad över att David Attenborough har åstadkommit något fantastiskt. Denna bok borde vara obligatorisk för alla politiker, forskare, butiksbiträden och högstadieelever. På ett brutalt sätt som träffar mitt i hjärtat läggs bevisen fram men Sir Attenborough ger oss ändå hopp om att vi kan rädda oss själva samt vår värld.

  3. 5/5 -

    En skrämmande men otroligt viktig vetskap som alla behöver känna till, framförallt våra politiker och makthavare.

  4. 5/5 Studerande

    En riktigt god och genomarbetad personlig skildring av en nestor på ämnet, dels behandlar Sir Attenborough delar av sitt innehållsrika liv och hur mänskligheten förstört jordens natur och klimat under denna period, dels behandlar han sin egna vision om hur mänskligheten måste agera för att lösa klimatkrisen

  5. 5/5 Ivar R

    Hur sorglig det bakomliggande temat för denna bok än är kan jag inte låta bli att ge den ett glatt betyg. Attenborough är inte bara en fantastisk berättare utan också en person som inte tycks förmå sig att skriva en fullkomligt hopplös bok. Det hedrar honom som jag ser det, att han mitt i det oöverskådliga mörker vi befinner oss med avseende på vår ekologiska planetära situation ändå söker efter de möjligheter vi har att vända situationen innan det är för sent. Visst, jag tycker inte att han tillräckligt väl belyser de psykologiska skälen till varför människor så ofta väljer destruktiva lösningar för sina liv och världen i sin helhet, men dessa "brister" kan jag ändå ha överseende med med tanke på Attenboroughs alla förtjänster som människa och författare. Det är så uppenbart att Attenborough inte vill annat än att rädda livet för framtidens människor, och hans kärlek till och fascination inför allt levande är så stor att inte ens de mest förslagna lögnarna kan övertyga oss om att det förhåller sig på något annat sätt. Kort sagt, om det här skulle bli Attenboroughs testamente så är det ett testamente som övertygar och som ger oss något oskattbart. Själv älskar jag hans bok och kommer att läsa den igen.