Häftad, Svenska, 2026
Gubbe och katt : En kärlekshistoria
294 kr
Beställningsvara. Skickas inom 5-8 vardagar. Fri frakt över 249 kr.
Fler format och utgåvor
Beskrivning
Det här är berättelsen om hur Nils Uddenberg blev med katt fastän han aldrig i livet hade tänkt sig att ha något husdjur. En vintermorgon satt det en, som det skulle visa sig, herrelös katt utanför sovrumsfönstret och tittade på honom med stora runda gula ögon. Sakta men säkert nästlade den sig in i hans liv.
Med mycket humor och självdistans berättar Nils Uddenberg om hur tillvaron förändrades sedan Kissen flyttat in i huset i Lund. De känslor hon väcker överraskar honom. Han blir förälskad i denna gråbrunspräckliga lilla dam, som snart också sover i hans säng om natten.
Med sin bakgrund som psykiater kan Nils Uddenberg inte låta bli att fördjupa sig i Kissens själsliv. Har den humor? Är det ens rimligt att tillskriva den mänskliga känslor? Och den kanske knepigaste frågan av alla: "Är vår lilla kisse överhuvudtaget intresserad av den gemenskap med henne som vi lägger ner så mycket möda på att bygga upp?"
Illustratör: Ane Gustavsson
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2026-02-27
- Mått: 136 x 191 x 11 mm
- Vikt: 197 g
- Format: Häftad
- Språk: Svenska
- Upplaga: 1
- Förlag: Natur & Kultur Allmänlitteratur
- Illustratör: Ane Gustavsson
- ISBN: 9789127195158
- Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
121 recensioner, genomsnitt 3.7/5
- 4/5 Gabriele K
Författaren beskriver på ett vackert sätt sina egna erfarenheter och tankar. Det är roligt att läsa boken. En svaghet är dock att han har lite specialkunskaper om katter. Han vet mycket mindre än den genomsnittlige kattägaren. Ändå skriver han sida upp och sida ner med spekulationer som är felaktiga. Men boken är inte tänkt att vara en uppslagsbok, utan underhållningslitteratur - så denna nackdel är inte så illa. Eftersom boken är så rolig att läsa har jag också köpt uppföljaren "Ensam med katt" och kommer att läsa den.
- 4/5 Axel
En lågmäld vacker bok om det som är verkligt viktigt i livet, livsfrågor, ensamhet och relationen till ett husdjur. Perfekt presentbok till den som älskar katter.
- 3/5 Berit B
Småtrevlig berättelse utan någon speciell handling. Man behöver nog ha katt för att ta boken till sig!?Men igenkänningen är hög för oss med katt.
- 3/5 Svea
Varit med om liknande men faktiskt ännu mer gripande än denna. Kärleksfullt då folk värnar om stackars djur, oskyldiga djur.
- 4/5 Owe H
Jag som är kattgubbe själv kände igen allt. Trevlig humoristisk kattanalys. Rekommenderas även för icke kattälskare. De får lära sig mycket om kattens liv och leverne.