Bokus
Nils Uddenberg - Skallmätaren : Gustaf Retzius - hyllad och hatad, Kartonnage

Kartonnage, Svenska, 2019

Skallmätaren : Gustaf Retzius - hyllad och hatad

Av Nils Uddenberg

247 kr

Skickas torsdag 15/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2019-03-19
  • Mått: 162 x 232 x 50 mm
  • Vikt: 1 082 g
  • Format: Kartonnage
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 537
  • Förlag: Fri Tanke Förlag
  • Medarbetare: Rasmus Pettersson
  • ISBN: 9789187935848
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

10 recensioner, genomsnitt 4.8/5

  1. 5/5 Kristian M

    En underbar biografi om en av våra största neurobiologer. Kontroversiell under sin levnad och i dessa tider av politisk korrekthet. Läs den.

  2. 4/5 Ulf

    Författaren ger en mera nyanserad och djupare inblick i vad skallmätningen bottnade i ett mera historiskt perspektiv. Mycket läs värt rekomenderas varmt.

  3. 5/5 Börje L

    Huvudpersonerna i boken behandlas med stor respekt. Man får sig bl.a. ett mycket grundligt och övertygande bevis för social ärftlighet.

  4. 5/5 Eriro

    Är rädd att bokens titel skrämmer bort en del läsare då den antyder rasfördomar såsom fallet var i boken om Herman Lundborg. Men Gustaf Retzius la inte mycket av värderingar i sin forskning kring skallformen, utan såg det mer som mått på etnisk tillhörighet, precis som vi idag gör med DNA analyser. Han snarast vederlade teorier om att "kortskalliga" var mindre smarta än "långskalliga". Men hela detta forskningsfält var ju en återvändsgränd sett ur dagens synvinkel. Men boken handlar om så mycket annat av det som var aktuellt under 1800-talets senaste decennier. Han var ju väldigt frisinnad och i många avseenden före sin tid, men samtidigt en lite inskränkt egensinnig person. Gifte sig med Lars Johan Hiertas dotter Anna som gjorde starka avtryck såsom frisinnad men ändå ganska konservativ feminist, åren före och efter sekelskiftet. Många av den tidens kända profiler får vi bekanta oss med.Vi får en inblick i den akademiska världen med oförsonliga strider om professurer och konkurrens mellan universiteten. Nils Uddenberg skriver medryckande och initierat varför den tämligen tjocka och tunga boken alltid var lika trevlig att återkomma till på kvällen.

  5. 5/5 Carl-Henrik