Bokus
Jujja Wieslander - Mamma Mu och Kråkan på höskullen, Inbunden

Inbunden, Svenska, 2025

Mamma Mu och Kråkan på höskullen

Av Jujja Wieslander

Del i serien Mamma Mu och Kråkan

99 kr

Skickas torsdag 5/11. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

Alla korna ligger redan och sover när Kråkan kommer in i lagården efter en lång dag utomhus. Men var är Mamma Mu? Hon ligger inte sitt bås. Var kan hon vara? Det låter som om nån hoppar och ropar uppifrån höskullen.

Jujja Wieslander och Sven Nordqvists böcker om Mamma Mu och Kråkan är översatta till 30 språk och har underhållit flera generationer barn, först som radioteater och sedan som bilderböcker, kapitelböcker och film. 2015 tog Mamma Mu ett ko-språng in i seriernas värld. Här samlas två serieberättelser om Mamma Mu och Kråkan.

Bakom serien står också tecknaren Micaela Favilla och färgläggaren Elin Fahlstedt, som tillsammans skapat serien utifrån Sven Nordqvists illustrationer av Mamma Mu.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2025-03-07
  • Mått: 178 x 218 x 7 mm
  • Vikt: 207 g
  • Ålder: 3-6
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Läsålder: 3-6
  • Serie: Mamma Mu och Kråkan
  • Antal sidor: 32
  • Upplaga: 1
  • Förlag: Rabén & Sjögren
  • Illustratör: Micaela Favilla
  • Medarbetare: Maria Svedberg
  • ISBN: 9789129750232
  • Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

2 recensioner, genomsnitt 3/5

  1. 1/5 Mimmi

    Insåg inte när jag köpte denna och flera andra att det är comic-book format på dom. Hade aldrig köpt dom då.
    Ser nu efterföljande att man kan provläsa på sidan, märkligt nog så såg jag inte denna möjlighet när jag köpte böckerna. Oavsett vad kan man infoga i titeln eller i beskrivningen så man inte känner sig lurad när man väl fått hem dom.

    Verifierat köp
  2. 5/5 Anne A

    Inget är omöjligt för en ko. Inte ens att klättra upp på höskullen. I alla fall om kon heter Mamma Mu