E-bok, Svenska, 2021
Cyklonvarning
79 kr
Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Beskrivning
Av författaren till ”Nämn inte de döda”, nominerad till Årets bästa kriminalroman 2020. Andra delen i en skrämmande aktuell serie som utspelar sig i norra Australien. Det är jul och en våldsam cyklon närmar sig Darwin. Polisen Bluey härjas av minnen från sin barndom, då hans bror dog i katastrofen Tracy på juldagen 1974. Kollegan Jess är rädd att anpassa sig för mycket till poliskårens vita normer. Den svenska konststudenten Greta är mitt uppe i sin nya kärleksrelation. Samtidigt ökar brottsligheten i trakten. Användningen av drogen crystal meth har eskalerat och skördar fler och fler offer. När en ung man hittas ihjälskjuten dras Bluey och Jess in i utredningen. Snart inser de att majoriteten av de drabbade tillhör ursprungsbefolkningen, och medan cyklonen rycker närmare uppdagas en långt mer obehaglig historia än de kunnat ana.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2021-01-20
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 367
- Filformat: EPUB
- Filstorlek: 2,2 MB
- Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
- ISBN: 9789137155517
- Förlag: Bokförlaget Forum
- Serie: Darwindeckare
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
50 recensioner, genomsnitt 3.8/5
- 3/5 veronicas_bok_bak_liv
Det här är den andra delen om poliserna Jess och Bluey. Julen är varm och fuktig i Darwin, regnperioden har kommit och en kraftfull cyklon närmar sig. Användningen av droger ökar framförallt crystal meth och den skördar fler och fler offer. När en ung man hittas skjuten blir det Jess och Bluey som får ta hand om fallet.
Jag har läst den första boken "Nämn inte de döda" och gillade den mycket. Kul att åter få läsa om poliserna Jess, Bluey och den svenska konststuderande Greta. Författaren Christina är otroligt skicklig på att skriva fascinerande och målande miljöbeskrivningar, likaså hennes beskrivningar kring karaktärerna, kulturen och urbefolkningen - som läsare dras man med och både ser och känner av upplevelser och känslor. Det är en bra blandning av spänning, relationer kring de olika karaktärerna och naturupplevelser. Jag hade till en början svårt att komma in i boken och var tveksam om jag skulle fortsätta men eftersom jag gillade hennes förra bok så mycket så fortsatte jag och det är jag glad över, för den tog sig verkligen - Wow! (Därav betyg 3+, eftersom det tog en stund för mig att komma in i boken). Det här är en bra polisroman som håller ett lite långsammare tempo mem som successivt växer, mot slutet ökar både tempot och spänningen till att bli en riktigt bladvändare. - 4/5 Villivonkansbooks
Det är flera månader sen som jag läste Cyklonvarning men på grund av att livet kommer i mellan, så är min recension om boken väldigt sen.. Jag läste Nämn inte de döda förra året och har också läst ett stort antal av Christinas ungdomsromaner, hon är en författare som jag uppskattar och gärna återkommer till.
Precis som i Nämn inte de döda är det fascinerande miljöer som boken utspelas i och det är omöjligt att inte drabbas av en längtan av att vilja resa till Australien och upptäcka landet när jag läser boken. Christina målar upp miljöerna på ett fantastiskt sätt och alla karaktärer känns som gamla trivsamma bekanta som det är roligt att återse. Jag är glad åt att lilla vallabyn Mango fortfarande figurerar i handlingen. Det är roligt att se hur den normalt ganska tuffa polismannen fullkomligt smälter i Mangos närvaro. Berättelsen mejslas ut varsamt i ett ganska stillsamt tempo men utan att för den skull bli det minsta seg. Mot slutet trappas spänningen och tempot upp rejält och jag nästan hetsläser boken bara för att få veta hur allting ska sluta. Den andra boken i serien om Darwin är riktigt bra och jag längtar redan efter en fortsättning, för jag är otroligt nyfiken på hur allt utvecklar sig för Bluey, Jess, Mango och alla de andra i Darwin! - 5/5 -
Att läsa denna boken var som att var på resa i norra Australien. Samtidigt kom en rapport som tidningen Gurdian har gjort ang. hur många ur First Nation har blivit dödade de senaste åren i häkten eller fängelsen: skrämmande.
Detta gjorde boken, tyvärr så att säga, ännu mer aktuelle. - 4/5 Kim
Efter att ha läst Nämn inte de döda, slängde jag mig över den här boken, och jag blev inte besviken.
I väntan på cyklonen som närmar sig staden Darwin förbereder sig folket. För polisen Bluey är det skrämmande minnen som kommer upp till ytan, eftersom hans bror dog i en cyklon när han var barn.
Alla jagas av olika minnen medan cyklonen kommer allt närmare och brottsligheten ökar i staden. Drogen crystal meth skördar fler och fler offer och poliserna Bluey och Jess får i uppdrag att ta sig an fallet när en ung man hittas skjuten.
En mycket spännande bok som utspelar sig mitt under cyklonen. Det gick inte att sluta lyssna. En bok jag varmt rekommenderar dig att läsa/lyssna på. Härligt med böcker som utspelar sig på andra sidan jordklotet. - 5/5 IT
Tyckte mycket om boken, som är en fortsättning på Nämn inte de döda. Tilldrar sig i Australien. Några udda australiska poliser, varav den ena kommer rån ursprungsbefolkningen och en svensk flicka på besök i landet är huvudpersonerna. Christina har skrivit många barnböcker. Har skrivit några deckare för vuxna vid det här laget. Nämn inte de döda och Cyklonvarning hör till dem. Ny läsupplevelse! Borde göras till tv-serie, tycker deckarfantasten Inger!