Bokus
Mirage

Inbunden, Svenska, 2023

Mirage

Av Camilla Läckberg, Henrik Fexeus

279 kr

Skickas fredag 9/10

Beskrivning

Sista delen i Läckberg Fexeus pulshöjande spänningstrilogi om det udda utredarparet Vincent och Mina.

Det är december i Stockholm och Sveriges justitieminister befinner sig under hot. I samma veva hittas en hög människoben nere i Stockholms tunnelbana, och skelettet visar sig komma från en högt uppsatt finansman. Polisinspektör Mina Dabiris grupp är stukad efter den traumatiska händelsen i somras som slutade i en kollegas död, och kallar in mentalisten Vincent Walder för att hjälpa till med fallet. För Vincent känns det som om världen alltmer sluter sig kring honom. När ytterligare en benhög hittas i underjorden sätts gruppen återigen på prov – vad är det som pågår i tunnlarna djupt under Stockholm? Och vem är det som jagar ministern?

Läckberg Fexeus mäktiga boksvit får här sin explosiva upplösning.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2023-08-22
  • Mått: 160 x 235 x 40 mm
  • Vikt: 706 g
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 536
  • Förlag: Bokförlaget Forum
  • Serie: Vincent & Mina (del 3)
  • ISBN: 9789137158952
  • Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

52 recensioner, genomsnitt 4.1/5

  1. 4/5 Emma

    Väldigt spännande och bra bok! Spännande och fängslande. Dock besviken på slutet, tyvärr inte det slut jag hoppades på för denna serie.

  2. 1/5 Cissi

    Tyvärr inte alls bra! Når inte upp till nivån av tidigare böcker! Långtråkig och väldigt konstruerad! Jättesynd eftersom tidigare böcker varit mycket läsvärda!

  3. 3/5 Anna

    Den sista boken i trilogin är tyvärr alldeles för förutsägbar. Det strösslas med ledtrådar till upplösningen, redan bokens titel är en ledtråd i sig.
    Lyckas tyvärr inte vara lika spännande som de två tidigare böckerna.
    Kommer ändå sakna Mina & Vincent då de är två välbyggda karaktärer med en spännande dynamik sinsemellan.

  4. 5/5 Bokdjungeln

    Väldigt osäker på om denna nu blivit min favorit i serien om Vincent och Mina eller om den första fortfarande regerar. Kanske får det bli en delad första plats. Hur som helst så var denna bok riktigt bra. Jag upplevde det som två parallella berättelser som samspelar, och båda är spännande. Detta gör att någon som jag, som lätt blir uttråkad aldrig kan bli det för det händer något hela tiden och jag som lyssnare försöker se hur allt hör ihop.
    Slutet blev inte alls som jag hade tänkt mig. Bra eller dåligt? Mer bra tror jag. För jag hade som sagt aldrig kunnat ana hur det skulle bli. Verkligen läs-/lyssningsvärd serie anser jag.

  5. 3/5 Margareta

    Lite långtråkig. Förutsägbara i vissa delar. För mycket faktaförklaringar. Tycker att Vincents roll var för mycket i bakgrunden. Första boken bäst är min åsikt.