Bokus
Döden går på visning

E-bok, Svenska, 2021

Döden går på visning

Av Anders de la Motte, Måns Nilsson

79 kr

Skickas måndag 12/10

Beskrivning

Svek, girighet och mord bland slott, äppelträd och blommande rapsfält.

När stjärnmäklaren Jessie Anderson hittas mördad i samband med en husvisning på Österlen dras den fyrkantige och aningen bufflige kommissarien Peter Vinston in i utredningen, trots att han egentligen bara är på besök i trakten. Till sin hjälp får han den lokala polisassistenten Tove Esping, oerfaren men ambitiös och vaken. Kollegerna retar sig på varandra men formar en motvillig vänskap i jakten på sanningen. Bakom trädgårdshäckarna i de idylliska byarna på Skåneslätten lurar en mördare. Frågan är bara vem.

”Döden går på visning” är första delen i Anders de la Mottes och Måns Nilssons pusseldeckarserie ”Morden på Österlen” – där vackra miljöer och excentriska karaktärer möter ond bråd död.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2021-06-09
  • Format: E-bok
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 344
  • Förlag: Bokförlaget Forum
  • Serie: Morden på Österlen (del 1)
  • ISBN: 9789137159720
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

71 recensioner, genomsnitt 4/5

  1. 5/5 Erling M

    Knepig och intressant intrig. En kvinnlig fastighetsmäklare hittas död i sitt hus. Bra personskildringar och trevliga Skånebeskrivningar. Slutligt uppgör i Agatha Cristie-stil med alla misstänkta som samlas i en lokal

    Erling Magnusson

  2. 5/5 -

    Feel good deckare

  3. 4/5 Lars G

    Halvvägs genom boken - som är väldigt mysig - tycker jag att den är präcis vad jag hadde trott: Barnaby på skånska. Väldigt fint.

  4. 4/5 -

    Trevlig lättsam deckare lite Morden i Midsomer stuk. Läser gärna fler liknande denna. Ser fram emot fler från dessa författare

  5. 3/5 -

    Mysig pusseldeckare att läsa i hängmattan.