- -30%
Döden går på visning
79 kr
Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Finns även i Bokus Play Lyssna och läs utan att köpa bok för bok - välj din nästa titel direkt i appen. Från 79 kr/mån. Ingen bindningstid.
Prova gratis i 60 dagar →Fler format och utgåvor
Beskrivning
Svek, girighet och mord bland slott, äppelträd och blommande rapsfält.
När stjärnmäklaren Jessie Anderson hittas mördad i samband med en husvisning på Österlen dras den fyrkantige och aningen bufflige kommissarien Peter Vinston in i utredningen, trots att han egentligen bara är på besök i trakten. Till sin hjälp får han den lokala polisassistenten Tove Esping, oerfaren men ambitiös och vaken. Kollegerna retar sig på varandra men formar en motvillig vänskap i jakten på sanningen. Bakom trädgårdshäckarna i de idylliska byarna på Skåneslätten lurar en mördare. Frågan är bara vem.
”Döden går på visning” är första delen i Anders de la Mottes och Måns Nilssons pusseldeckarserie ”Morden på Österlen” – där vackra miljöer och excentriska karaktärer möter ond bråd död.