Inbunden, Svenska, 2023
Mordet på Ribersborg : en berättelse från gängvåldets Malmö
Av Therése Cedergren, Theodor Lundgren
274 kr
Skickas tisdag 3/11. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
En måndagsförmiddag 2019, i ett medelklassområde i Malmö, sker något som får nyhetsbruset att tystna för ett ögonblick. En ung nyutexaminerad läkare skjuts till döds med sitt spädbarn i famnen. Det var inte business as usual, inte ens i det våldsdrabbade Malmö.
Nyhetsjournalisten Therese Cedergren är på plats kort efter att mordet i Ribersborg inträffar. Trots att hon länge har rapporterat om kriminaliteten i Malmö, skakas hon djupt av Karolins öde. Therese börjar gräva i fallet för att försöka förstå det som hänt. Pusslet hon lägger tecknar en bild av det kriminella Malmö, en värld av skenande hämndspiraler och en laglös narkotikahandel. Men hon får också ta del av de anhörigas bottenlösa sorg efter en älskad dotter, syster, vän och mamma.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2023-10-06
- Mått: 135 x 214 x 18 mm
- Vikt: 271 g
- Format: Inbunden
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 300
- Förlag: Bokförlaget Forum
- Medarbetare: Miroslav Sokcic
- ISBN: 9789137506678
- Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
9 recensioner, genomsnitt 3.9/5
- 1/5 Teresa J
Jag läste boken i hopp om att få en inblick i situationen som Karolin Hakim hade hamnat i där hon blev mördat, sannolikt istället för hennes kriminella sambo som lyckades komma undan. Men boken levererar knappt någon information som är värd namnet. Det är ett ältande av olika brott som på något sätt hänger ihop med hennes mord, men läsaren får absolut ingen förståelse för hur. Det blir heller ingen belysning av sambons kriminella liv, även om detta är uppenbart, men det verkar som om man undviker att ställa kritiska frågor. Författaren framhäver flera gånger att hon ser mer och mer hur saker hänger ihop men hon och medförfattaren Theodor Lundgren lyckas inte med att förmedla detta.
- 3/5 -
Intressant att få veta mer om sambanden mellan olika händelser den gängkriminella miljön i Malmö. Men alltför ensidig berättelse både om hur tiden för mordet upplevdes av Malmöborna (det var inte enbart rädsla utan också ilska att gängen tog sig rätten att agera som de ville och en stark beslutsamhet att göra något åt våldet) och gängkriminaliteten. Hade önskat mer problematisering och reflektion.
- 4/5 Marylon
Intressant berättelse om ett verkligt fall i skånska Malmö. Bra med korta kapitel då man kan läsa ett åt gången om man inte har så långa lässtunder. Boken ger också en fin inblick i en journalists arbetssätt, mycket bra.
- 5/5 Lars Verifierat köp
- 3/5 -