Bokus
Kristina Ohlsson - Frälsarkransen, Inbunden

Inbunden, Svenska, 2024

Frälsarkransen

Av Kristina Ohlsson

259 kr

Skickas tisdag 13/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

"... ruskigt spännande..."/Lotta Olsson, Dagens Nyheter

"Underhållning i toppklass!"/Anders Kapp, Kapprakt

”Frälsarkransen” är den fjärde delen i Kristina Ohlssons hyllade Strindbergserie. Nu drar det ihop sig till kräftpremiär på Hovenäset, och till sist har sommarvärmen kommit. Augusts stora dröm om att bli förälder har förverkligats, och han och Maria njuter av sin lilla familj på Kärleksvägen. Men så dyker en skugga ur Augusts förflutna oväntat upp. Någon i hans släkt verkar ha burit på en tung hemlighet.

Samtidigt skakas idyllen än en gång om när ett äldre par hittas förgiftade. De har bott på näset i femtio år och är väldigt omtyckta. Vem kan vilja dem så illa? Utredningen hamnar på Marias bord, men det är något som skaver i polisgruppen. Vad är det kollegan Ray-Ray döljer? Fallet visar sig ha en mörkare baksida än någon hade kunnat ana …

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2024-04-25
  • Mått: 162 x 233 x 37 mm
  • Vikt: 665 g
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Serie: Strindbergserien
  • Antal sidor: 500
  • Förlag: Bokförlaget Forum
  • Medarbetare: Maria Sundberg
  • ISBN: 9789137507811
  • Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

81 recensioner, genomsnitt 4.5/5

  1. 3/5 TyskaFlickan

    Lättläst som alla böcker av Kristina Ohlsson, men inte det bästa jag läst av henne.
    Lite för mycket cliffhängare för min smak, men jag är tacksam att slippa jubelorgierna över västkustens vackraste by denna gång - det hade börjat lite väl tjatigt i de förra böckarna.

  2. 3/5 Tofflan

    Det här är ganska enkel och okomplicerad läsning. Det är nästan så att jag tycker att det är för mycket barn och relationer.
    Utöver det är det lagom spännande och jag läser snabbt. Boken är ganska stor och otymplig, men inte så tung och den ryms i jobbryggsäcken. För med till jobbet följer den. Jag kan inte vänta ända till kvällen med att läsa!
    Läs hela min text om boken
    https://tofflandel2.com/2025/03/05/fralsarkransen/

  3. 3/5 Anna B

    Boken är OK men inte mer. Den lider av samma problem som de flesta andra efterföljare. Mycket som tuggas om utan att tillföra något och det blir ganska tjatigt.

  4. 5/5 Anna G

    Ännu en fantastisk bok av Kristina Ohlsson! Välskriven och intressant hela vägen. Hoppas på många fler titlar i serien framöver!

  5. 5/5 Astrid O

    STRINDBERGSSERIEN är läsvärd. De tre första i serien ger mersmak och jag har sett fram emot den fjärde "Frälsarkransen". Jag har läst den med behållning. Hoppas på fler böcker i samma serie av Kristina Ohlsson.