Notarietvistemål

AvLars Holmgård

Häftad, Svenska, 2025

520 kr

Skickas . Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

Notarier och beredningsjurister vid tingsrätter arbetar med tvistemål i stor utsträckning. I många fall handlägger de målen självständigt från stämningsansökan till dom. I andra fall gör de inhopp i ordinarie domares mål. Ofta stöter notarien eller beredningsjuristen på praktiska problem i hanteringen av målen.

Notarietvistemål är en praktisk handbok med ambitionen att ge svar på de frågor som kan dyka upp vid handläggningen av T-mål och FT-mål. Exempel på sådant som behandlas i boken är vad man gör när en part är i konkurs, om ett FT-mål kan ändras till att bli ett T-mål och vice versa, vilka frågor man bör ställa vid en muntlig förberedelse samt när man ska meddela inhibition. I denna fjärde upplaga har ett stort antal ändringar och tillägg gjorts.

Notarietvistemål vänder sig i första hand till notarier och beredningsjurister vid tingsrätter. Även mer erfarna jurister kommer att ha utbyte av boken.

Produktinformation

Utforska kategorier

Betyg & recensioner

5/5
Hoppa över listan

Mer från samma författare

Elias Cansu, Lars Holmgård, Simon Andersson - Häktning, Häftad

Häktning

Elias Cansu, Lars Holmgård, Simon Andersson

Häftad, 2023

743 kr

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

Elias Cansu, Lars Holmgård, Simon Andersson - Häktning, Häftad

Häktning

Elias Cansu, Lars Holmgård, Simon Andersson

Häftad, 2023

743 kr

Katarina Ekstedt, Niklas Ekstedt - Salta pärlor, Inbunden
  • -20%

Salta pärlor

Katarina Ekstedt, Niklas Ekstedt

Inbunden, 2026

4,2 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(15)

199 kr249 kr

Kristoffer Leandoer - September, Pocket

September

Kristoffer Leandoer

Pocket, 2014

3,0 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(2)

89 kr

Tone Schunnesson - Ultravåld, Inbunden
  • -19%

Ultravåld

Tone Schunnesson

Inbunden, 2026

4,0 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(51)

209 kr259 kr