E-bok, Svenska, 2009
Konsten att vara snäll
79 kr
Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Beskrivning
Begreppet ”snäll” kopplas inte sällan till egenskaper som dum, omogen och mesig. I sin bok Konsten att vara snäll lägger Stefan Einhorn en helt annan innebörd i ordet: ”För mig är en snäll människa en individ som lever med etiken i sitt hjärta. En snäll människa bär i sitt medvetande ständigt med sig omtanken om sin medmänniska.” Stefan Einhorn menar att vi är våra relationer och att snällhet är något av det finaste som vi kan ägna oss åt. Men varför ska vi vara snälla? Kan vi inte lika gärna vara självupptagna, hänsynslösa eller elaka? Enligt Stefan Einhorn är snällhet är den viktigaste enskilda framgångsfaktorn i våra liv. Detta gäller för individer såväl som för grupper och samhällen. Om vi strävar efter att vara snälla mot andra så kan vi helt enkelt inte undvika att också göra gott för oss själva. Den goda gärningen gör vi därmed inte bara för andras skull utan också för vår egen.Men snällheten är inte enkel att bemästra. Den innebär inte att vi ska vara undergivna, mesiga eller inställsamma. Snällhet måste hanteras med en stor portion omdöme och klokskap om vi ska undvika fallgroparna och om det ska bli riktigt bra. I Konsten att vara snäll kan vi läsa om vad äkta snällhet innebär, vilka motkrafter det finns som hindrar oss från att vara snälla, få exempel på vetenskapliga studier som visar att snällhet lönar sig och slutligen tillägna oss en rad handfasta råd om hur vi kan använda snällhet för att bli framgångsrika i våra liv.Vem vill inte vara god? Vem vill inte vara framgångsrik? Vi kan bli både och, om vi väljer att vara snälla. Som Stefan Einhorn skriver: ”Så enkelt – och så svårt – är det nog till slut – att snällhet är det största vi kan erbjuda vår omvärld, och oss själva.” Stefan Einhorn är professor vid Karolinska Institutet och överläkare vid Karolinska Universitetssjukhuset. Han har skrivit böcker inom områdena populärmedicin och religionsfilosofi, däribland En dold Gud, samt den skönlitterära berättelsen Den sjunde dagen.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2009-10-30
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 203
- Filformat: EPUB
- Filstorlek: 1,8 MB
- Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
- ISBN: 9789143504484
- Förlag: Bokförlaget Forum
- Medarbetare: Anders Timrén
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
73 recensioner, genomsnitt 3.8/5
- 5/5 -
Efter att ha läst boken är jag uppfylld av hur oerhört betydelsefullt innehållet i boken är. Det är andra gången jag läser boken, men ändå finns massor jag behöver reflektera över. Det är med djup tacksamhet jag till författaren jag rekommenderar alla att läsa boken.
/M. Holmgren - 4/5 Carl
För 50 spänn är den mkt prisvärd. Rätt simpel och ibland hade jag önskat lite mer fördjupning istället för ännu en anekdot ur författarens vardagsliv. Men budskapet är så bra och allmännyttigt att alla borde läsa den (och försöka praktisera den, lätt att glömma bort).
- 3/5 Morpheus
Blev intresserad av att läsa den här boken då jag på senare tid funderat på hur man ska få människor att bli mer snälla mot varandra, då jag tror att det är en nödvändighet för att skapa ett bättre samhälle (samhällen består ju utav människor). Och då jag gillade Einhorns bok De Moderna Dödsynderna kändes det som en bra investering.
Och på det stora hela är det här en bra bok med fokus på den delen av filosofin som kallas etiken, sett ur ett vardagsperspektiv. Titeln är en smula missvisande, för även om Einhorn räknar upp egenskaper som behövs för att vara snäll på "rätt" sätt, med omdöme, och ger några tips på hur man ska uppnå och bemästra dessa så fokuserar boken mer på att argumentera varför vi ska vara snälla och vilka fördelar det ger oss, samt förklarar att snällhet inte är synonymt med att vara korkad, och varför snällhet är en nödvändighet för framgång (som i att bli lycklig).
Einhorn lägger fram argument från filosofin, forskning och även olika religioner blandat med personliga anekdoter, och har för det mesta lyckats plocka flera bra och starka argument för sin sak. Det är intressant läsning, även om det ibland kan bli en smula cheesy och ganska så predikande på sina ställen, plus att jag inte är jätteförtjust i Einhorns språk, som även om det klart är läsbart och flyter på rätt bra kan kännas lite torftigt ibland.
Likväl en intressant liten bok i ämnet etik, och varför det faktiskt lönar sig att vara snäll. Rekommenderad läsning för vardagsfilosofer. - 5/5 Lida M
Boken som en bibel , jag läser ofta avsnitten ur den för att påminna mig hur man gör för att lära sig
att vara snäll mot allt alla och mig själv.
En fenomenal "lärobok" - 2/5 Anna
Ämnet är intressant, men jag tycker att den är skriven på ett sätt som gör att jag börjar tänka på annat hela tiden.