E-bok, Svenska, 2013
I döda språks sällskap : en bok om väldigt gamla språk
Av Ola Wikander
79 kr
Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Fler format och utgåvor
Beskrivning
Detta är en bok om väldigt gamla språk. Språk som inte kan användas för att upprätta några handelsavtal eller knyta affärskontakter, och med största sannolikhet inte heller för att få en dejt på någon bar någonstans i världen. Ändå finns det många människor för vilka dessa språk är i allra högsta grad levande och som har studerat dem och utforskat dem, näst intill fanatiskt. I Ola Wikanders sällskap blir dessa språk nycklar till historien, till litteratur, filosofi och mytomspunna kulturer. Följ med honom på en resa genom årtusenden, hans fascination och nyfikenhet smittar! Läs och förundras över etruskiska inskrifter, över fornegyptiskans långa livstid. Få kunskap om hur det gick till när man återupplivade den döda hebreiskan, och lär dig hur man på sanskrit säger lotusögd på 64 olika sätt - utan att verka tjatig!
Ola Wikander är född 1981. Han har blivit uppmärksammad för sina översättningar i W&W:s klassikerserie. 2005 tilldelades han Letterstedska översättarpriset av Kungl. Vetenskapsakademien.
Boken nominerades till Augustpriset 2006 i klassen bästa facklitteratur. Motiveringen löd: "Hettitiska och koptiska är ett par av de döda språk som blir levande i denna bok, där vi med författarens lätta och eleganta handlag förs in i en fascinerande värld. I tolkningarna av de urgamla texterna talar forntidens människor direkt till oss."
"Underhållande läsning av ungt språkgeni" Länstidningen Södertälje"Väldigt bra om väldigt gamla språk" Forskning och framsteg"Ola Wikander återuppväcker de döda språken" DN
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2013-03-15
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 263
- Filformat: EPUB
- Filstorlek: 6,7 MB
- Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
- ISBN: 9789146224525
- Förlag: Wahlström & Widstrand
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
10 recensioner, genomsnitt 4.7/5
- 5/5 Siri
Jag älskar nördiga böcker särskilt om de döda språken. Tänk att ha hela livet framför sig att grotta ner sig.
- 5/5 Ida
En välskriven och intressant bok om ett antal utdöda språk, vad vi vet om dem och dem som talade dem. Ola Wikander är spränglärd, trots sin ungdom - han hade inte fyllt 30 när han skrev den - och uppenbart road av sitt ämne.
- 5/5 En
Jag har själv varit intresserad av gamla högkulturer, och även av deras språk - men hittills har jag inte hittat en bok om dessa språk som inte var riktad till dem som redan var insatta. Redan i förodet till denna bok blev jag direkt förälskad i den. Ola skriver om någonting som de flesta associerar med gamla dammiga proffessorer, men ändå med humor och ett ungdomligt språk. Han ger i boken många intressanta fakta om specifika ord, förutom de övergripande om språket, som påvisar likheten mellan t.ex. svenska och hettiska eller gammalpersiska. Förutom att beskriva språken så finns det en hel del oundviklig fakta om folket, länderna, religionerna och kulturerna bakom språken - så även den historieintreserade kommer troligen finna denna bok väldigt givande. Om du är intresserad av gamla språk, historia eller bara allmänt vetgirig så är detta en bok jag varmt rekommenderar!
- 4/5 Lanny S
- 5/5 Hirams