Bokus
Mariette Lindstein - Skuggan av Dimön, Pocket

Pocket, Svenska, 2023

Skuggan av Dimön

Av Mariette Lindstein

Del 7 i serien Dimön-serien

89 kr

Beställningsvara. Skickas inom 3-6 vardagar. Fri frakt över 249 kr.

Fler format och utgåvor

Beskrivning

Den före detta sektledaren Franz Oswald lever numer ett stillsamt liv på Dimön där han driver en retreat med naturvandringar, hälsokost, kallbad och inspirerande föredrag. Dessutom har han stadgat sig med en jämnårig kvinna. Ändå kan hans son, Thor, inte låta bli att undra om det bara är lugnet före stormen.

När Franz börjar bete sig underligt gör Thor efterforskningar i sin pappas förflutna och upptäcker att det finns en lucka på flera år i hans liv som han aldrig har pratat om. Alla spår leder till ett skånskt, dekadent gods - Glimmingeholm - där Franz vistades i sin ungdom. Det ryktas att där fanns en inre cirkel som hängav sig åt utsvävande fester och mystiska ritualer. Ju mer Thor frågar, desto mer undflyende beter sig Franz. Vad hände egentligen på Glimmingeholm för trettio år sedan som fick Franz att fly därifrån hals över huvud? Och varför är han så angelägen om att sanningen inte ska komma fram?

"Få författare kan så skickligt och nyanserat beskriva manipulerandet och förtrycket." Tidningen Tara om Requiem på Dimön

"Mariette Lindstein skriver mycket initierat och fängslande." Bohusläningen om Striden om Dimön

"Konstant krypande spänning som håller läsaren fast ända till slutet." Göteborgs-Posten om Requiem på Dimön

Mariette Lindstein gick som 20-åring med i Scientologerna. Under 25 års tid arbetade hon på alla nivåer i rörelsen, inklusive i toppen av hierarkin på högkvarteret utanför Los Angeles. 2004 flydde hon. Idag arbetar hon som författare och föreläsare på heltid och har vigt sitt liv åt att upplysa andra om sektproblematiken. Böckerna om sekten på Dimön är inspirerade av hennes personliga upplevelser. Mariette är född 1958 och bor utanför Halmstad tillsammans med sin man Dan och deras tre gårdshundar.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2023-09-12
  • Mått: 110 x 179 x 26 mm
  • Vikt: 210 g
  • Format: Pocket
  • Språk: Svenska
  • Serie: Dimön-serien
  • Antal sidor: 397
  • Upplaga: 1
  • Förlag: HarperCollins Nordic
  • Medarbetare: Maria Sundberg/ Art by Sundberg
  • ISBN: 9789150976489
  • Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

26 recensioner, genomsnitt 4.4/5

  1. 4/5 Villivonkansbooks

    Skuggan av Dimön är den sjunde och avslutande delen om Dimön och den före detta sektledaren Franz Oswald. Jag har läst alla sex delar innan och det var med stor nyfikenhet jag tog mig an den sista delen. Hur skulle författaren avsluta den här fascinerade serien? Skulle det bli ett bra avslut?

    Nu när jag läst ut boken så är jag nöjd. Jag tycker författaren knyter ihop serien på ett snyggt sätt och det blir ett bra avslut. Jag gillar att vi i den här delen får lära känna Franz son Thor lite närmre, i tidigare böcker har han varit mer av en bifigur. Men nu får vi veta hur han upplevde uppväxten i en sekt och med en far som var sektledare. För att komma Franz närmre börjar Thor luska lite i Franz bakgrund och där finns det en hel hemligheter som Franz gör allt för att de ska fortsätta att vara hemliga. Jag är imponerad över hur författaren får ihop allt och hur hon kommer på alla galenskaper Franz gjort. Naturen och miljöerna är så väl beskrivna att jag tycker mig se Dimön tydligt framför mig, det verkar vara en magiskt fin ö. Boken är väldigt lättläst och läsningen får ett fantastiskt flow, tack vare det starka framåtdrivet och med lagom långa kapitel. Skuggan av Dimön är en bladvändare av rang! Det är med visst mått av vemod som jag lämnar Dimön och Franz nu, men också med en nöjdhet, det slutade så bra! Hela serien om Dimön rekommenderas varmt till alla som är nyfikna på sekter och dess problematik, samtidigt som de vill ha en spännande läsupplevelse!

  2. 5/5 ElinsBokhylla

    Bokens handling tar vid vad jag uppfattar som ett tag efter att boken innan tar slut, i första hand fokuserar handlingen väldigt mycket på Thor och hans kamp med att hitta sin plats i livet samtidigt som han ännu kämpar med att klura ut sin pappa Franz. Parallellt med att man får följa med Thor och hans inre kamp får vi även hänga med Franz och hans verksamhet ute på Dimön. Men när allt är som allra lugnast dyker något från det förflutna upp, Thor gräver i hans pappas barndom och Franz gör allt för att han ska släppa det och gå vidare men är det verkligen så lätt?

    De tidigare delarna i Dimön serien har varit lite upp och ner. Jag älskade de tre första delarna och gladde mig åt att Mariette Lindstein fortsatte serien efter det långa uppehållet och har samtidigt utvecklat karaktärerna på ett väldigt intressant och nyanserat sätt.

    Jag tyckt att det var roligt att läsa mer om Thor i denna bok, det känns som att den mesta fokusen har legat på Julia och Franz i de tidigare böckerna därför var det uppfriskande att läsa mer om Thor. Däremot var det även intressant att få reda mer om Franz, vad han gjorde innan han blev den kända sektmedlemmen och hur det kom sig att han blev den manipulerande och narcissistiska man som han ändå blev och fortfarande är lite än idag.

    Däremot så måste jag ändå säga att jag fastnar lite i att det har hänt så himla mycket med Franz och att han har varit med om så himla många olika saker. Även om det är en fiktion med drag från Mariette Lindsteins egna liv inom Scientologerna, så vill man ju ändå att det ska vara lite trovärdigt och det är på snudden otroligt att Franz ska ha gått igenom så pass många och speciella saker i sitt liv. Men det är väl en del av mystiken av Franz Oswald och anledningen till att han blev den han blev.

    Mariette Lindstein är en jäkel på att skriva spänning, intriger och får en att fastna direkt från första sidan. Boken har väldigt många intriger, tvista och överraskningar inblandat med lite kärlek, familjerelationer och det mörka förflutna. Karaktärerna är precis som tidigare väldigt bra skrivna, det är roligt att följa med under utvecklingen av dem och att få se dem växa upp och tar större del i handlingen. Karaktärerna tillsammans med storyn, miljöbeskrivningarna och hela atmosfären som förekommer i boken är riktigt bra och väldigt skickligt skrivet av Lindstein. Inte nog med detta och den intressanta vinkeln på hur familjerelationer är så lyckas Mariette Lindstein även lyfta samhällsviktiga frågor på ett väldigt bra och nyanserat sätt, mycket imponerande!

  3. 5/5 Ann Verifierat köp
  4. 5/5 Hélène Verifierat köp
  5. 5/5 Feelgood