Bokus
Claes Hedberg, Bo Hall - Ett lurat folk : teatermordet på Olof Palme, Inbunden

Inbunden, Svenska, 2022

Ett lurat folk : teatermordet på Olof Palme

Av Claes Hedberg, Bo Hall

500 kr

Skickas idag. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning
"Ett lurat folk - Teatermordet på Olof Palme" är en fortsättning på Claes Hedbergs bok "En oväntad vändning" som utkom 2017. Här redovisas hur och varför svenska folket har förts bakom ljuset gällande mordet på Olof Palme. I boken redovisas 150 märkligheter som sammantaget visar att det rör sig om ett teatermord.
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2022-05-25
  • Mått: 153 x 215 x 62 mm
  • Vikt: 986 g
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 738
  • Upplaga: 1
  • Förlag: Passimé
  • ISBN: 9789152731017
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

15 recensioner, genomsnitt 4.1/5

  1. 1/5 Roffe

    Jag har läst hans förra bok. Den var rörig. Den här boken var mycket, mycket värre. Massor av omtugg och löjliga "filosofiska" inslag. Detta är nog den sämsta bok jag har läst (och jag har läst många). Hedberg kan helt enkelt inte skriva böcker.

    Den teori om Palmes försvinnande är intressant. Det mesta om detta har Hedberg hämtat från andra. Skulle storyn hålla så är det hela en farlig hemlighet för Socialdemokraterna och för Sverige.

  2. 5/5 Lgn

    Har också läst den första. Båda är intressanta och kompletterar varandra. I denna tar man också steget att genom många vem och varför även se utanför själva det obegripliga "mordet". Det skumma som vi nog alla har känt finns där. Alla borde läsa bägge böckerna

  3. 5/5 Tor N

    En bra skriven bok om man tror på teorin att mordet har gott till som den är beskriven i boken,
    värd att läsa av många tänkbara lösningar på mordet på Olof palme.

  4. 5/5 Åsa N

    Fantastiskt välskriven bok genom en mångårig research av Claes och Bo. Ett uppvaknande av vad vårt sk hederliga Sverige ägnar sig åt där vi är uppfostrade att kunna lita på våra myndigheter. Sanningen om detta kommer att skaka om våra grundvalar, som Holmer sa.

  5. 4/5 Nils

    Efter att ha läst Hedbergs första bok, "En oväntad vändning" var det naturligt för mig att även läsa uppföljaren." Ett lurat folk."

    Denna "tegelsten" är inget man läser i sängen utan att få träningsvärk. Boken är en otroligt faktaspäckad samling av allt och mer därtill som man kan tänka sig. Och vänder upp och ner på allt man tidigare har trott på. Utredningen om "Palmemordet" kapsejsar lika häftigt som "M/S Estonia". Stora liknelser och kanske också båda bevis på Svenska Statens Haveri? Läs och låt dig fängslas! Denna bok passerar inte spårlöst förbi. Det kan jag lova!