Format
Inbunden
Språk
Svenska
Antal sidor
142
Utgivningsdatum
2013-01-23
Förlag
Bokförlaget Semic
Medarbetare
Sundberg, Monica (form) / Dahlgren, Åsa (foto)
Dimensioner
266 x 200 x 20 mm
Vikt
737 g
SAB
Qcaa
ISBN
9789155258900

Fransk bistro

(8 röster)  |   Läs 1 recension
Inbunden,  Svenska, 2013-01-23

Slutsåld

Middagen är dagens höjdpunkt i varje franskt hem. Man väljer noga sina råvaror och lagar med omsorg. Men det behöver varken vara krångligt eller tidskrävande. Bistromaten är rustik, enkel och underbart välsmakande. Hit räknas det franska kökets klassiker som crêpes, bouillabaisse, pot au feu, ratatouille och boeuf bourguignon. Och förstås ljuvliga desserter ... Laga chokladmousse, mandelpaj, citronsorbet och rödvinskokta päron med hasselnötsgrädde precis som i Frankrike!

Boken är indelad i kapitel med olika teman: Aptitretare "roa munnen" - Amuse boucheSnabblagat - À la minuteFrån ugnen - Au fourRustikt - De campagneSmaker som gifter sig - Un bon mariageSöta saker - Les dessertsDrycker - Àperitif, digestif et les autres

Det finns också ett avsnitt om ost, om hur man äter ost efter middagen i Frankrike. Dessutom menyförslag för fester hela året om!

Maria Zihammou har förenklat och satt egen prägel på recepten så att man kan avnjuta dessa rätter hemma lika gärna som på en mysig fransk kvartersbistro. Fransk bistro är en hyllning till det goda franska köket. Fylld med välsmakande och lustfylld mat för hela året, att laga och äta tillsammans med familj och vänner.

Med en marockansk pappa har Maria rötter i den nordafrikanska och franska kultursfären. I hennes kök sprids ofta dofter av spiskummin, citron, vitlök och koriander. Men med en norsk mormor som var finkokerska och lagade allt från de mest ljuvliga buljonger till söndagsstekar enligt konstens alla regler så har Maria bredd i sitt matkunnande. Låt dig inspireras av hennes matglädje!
Visa hela texten

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Fransk bistro. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Bra recept som är näst intill omöjliga att läsa
    Anders, 18 februari 2013

    Gillar franska mat och den franska bistrokulturen och såg fram emot boken. Men boken är utformad på ett sätt så att många texter är mycket svårlästa. Mängder av typsnitt blandas, texter ligger ofta ovanpå softade fotografier och många typsnitt är mycket svårlästa. Mycket tunna eller snirkliga exempelvis. Inget att ha i köket som receptbok. Duger kanske som inspiration för den med perfekt syn och under starkt ljus. Av alla de mer än 100 kokböcker jag köpt genom åren är denna den absolut sämst ... Läs hela recensionen

Visa alla 1 recensioner

Fler böcker av Maria Zihammou