Bokus
Paula Alejandra Fuenzalida Ramírez - Oändliga verkligheter / Realidades eternas, Häftad

Häftad, Svenska, 2016

Oändliga verkligheter / Realidades eternas

Av Paula Alejandra Fuenzalida Ramírez

240 kr

Beställningsvara. Skickas inom 10-15 vardagar. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning
En bok baserad på dansteatertrilogin "Oändliga verkligheter" av Paula Fuenzalida Ramírez. Libro basado en la trilogía de danzateatro "Realidades eternas", de Paula Fuenzalida Ramírez.
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2016-06-01
  • Vikt: 300 g
  • Format: Häftad
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 209
  • Förlag: Vulkan
  • Medarbetare: Fredrik Ribbing
  • ISBN: 9789163910210
  • Översättare: Paula Alejandra Fuenzalida Ramírez, Peter Böök, Deni Beslagic
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

1 recensioner, genomsnitt 4/5

  1. 4/5 pafu71

    Boken har som syfte att belysa det viktiga med hur världen formas och hur den bildningen kommer upp på scenen. Genom scenkonst, en unik form som dansteater, vill koreografen ta med oss i en resa om kollektiv mänsklig lidelse, unik kärlek i sitt folk och obegränsad hopp för en okänd och bättre framtid någonstans i världen, en säkrare plats.

    Boken berättar om varför författare valde mänskliga rättigheter som sitt mål att arbeta med på scenen; vi läser om en flicka som ser tortyr och förnedring behandling i ett land bortom Anderna, Chile. Det är 1980-tal och landet befinner sig i ett hårt järngrepp under Augusto Pinochet, en extrem fascistisk diktator. Därifrån söker författare frågor som hur man kan leva i fred och hur man kan tro på det. Det är genom teater och dans som hon lyckas undersöka olika frågor och som skapas och gestaltas i tre olika koreografier.