Bokus
Tänk om det blir kallare? : hur växlande solmagnetism och andra naturliga processer påverkar jordens klimtat

Häftad, Svenska, 2018

Tänk om det blir kallare? : hur växlande solmagnetism och andra naturliga processer påverkar jordens klimtat

Av Tege Tornvall

242 kr

Skickas inom 5-8 vardagar

Beskrivning
Klimatet beror på a) hur mycket solvärme som når jordytans land och vatten, b) hur Jordens gravitation komprimerar atmosfären mot jordytan med värmande effekt. Det följer allmänna gaslagen - oavsett vilka gaser atmosfären består av. Hinder för solvärme är skymmande moln och stoft, dygnets och årets mörka tider samt lägre solvinkel närmare polerna. Kol är livets ursprung och förutsättning. Ljus och värme kommer dagligen från Solen. Med vatten, syre och kol utlöser ljuset processen fotosyntes, som ger växtligheten dess livsnödvändiga näring. Kol är energibärare för Jordens liv. Men för många är kol i stället hotet mot allt liv. De tror att mer koldioxid skulle farligt värma atmosfären hota Jordens liv. Det är en märklig syn, eftersom Jorden under långa tidigare perioder både varit 5-10 grader varmare än nu och haft mångfalt högre CO2-halter - och mycket rikare växt- och djurliv. Hur går det ihop?
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2018-12-13
  • Mått: 149 x 212 x 14 mm
  • Vikt: 271 g
  • Format: Häftad
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 184
  • Förlag: BIZCOM Business Communication
  • Illustratör: Tege Tornvall
  • ISBN: 9789163993763
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

17 recensioner, genomsnitt 4.5/5

  1. 5/5 Homer

    Ja, tänk om klimatet just nu håller på att bli kallare på planeten? Senaste mätningarna från NASA tyder på det, eller? Temat är naturligtvis inte bara neutral naturvetenskap längre... tyvärr. Hatten av för Tornvall.

  2. 5/5 Thorsten K

    Jag tycker författaren har gjort en utmärkt sammanfattning. Pekar på uppenbara faktafel som ICPP har som utgångspunkt för sin alarmistiska syn på klimatet. Boken kan med fördel användas som uppslagsverk. Fin tabellering av kritiska forskare från många dicipliner.
    Boken skulle behöva läsas av många.

  3. 1/5 Nisse

    Att sånt här alls har en marknad är så tragiskt. Desinformation från början till slut. Resonemang så förvirrade att skämskudden åker fram flera gånger under läsningen,

  4. 5/5 Bo H

    Då boken var en gåva har mottagaren ännu inte hunnit läsa den. Vad jag hoppas är att den blir ett kunskapslyft och en liten motvikt till den klimatalarmistiska propaganda vi överöses av i media. Det man ska reagera emot är att man lyckats skrämma våra barn och ungdomar så till den milda grad att de tror att Jorden kommer brinna upp inom en inte alltför avlägsen framtid. Det är skamligt, enligt mig.

  5. 5/5 Henry Å

    Boken klargör mycket med många diagram och tabeller. Värdefull samlad statestik i bokens slut vilket har saknats i flera andra böcker i klimatdebatten.